10 důvodů, proč chodit naboso

Každý ví, že chůze je pro naše tělo velice užitečná, nezatěžuje klouby ani nevyžaduje členství v žádném klubu. Kromě toho pomáhá spálit kalorie a posiluje srdce. Málokdo však ví o zdravotních výhodách chůze naboso.

Mnoho lidí vidí v chůzi bez obuvi zdravotní riziko. Obává se nějakého poranění. Pokud nejste zvyklí chodit naboso, může to být pro vás nepříjemné, musíte dávat pozor na ostré předměty či bodnutí hmyzem.

Hlavní výhody chůze naboso:

  1. Zlepšuje oběh

Při chůzi bez bot využíváme méně používané svaly, které pomáhají udržet rovnováhu našeho těla. Díky tomu se zlepšuje krevní oběh.

  1. Poskytuje zdarma reflexní masáže

Chůze na nerovném povrchu stimuluje různá místa na chodidlech nohou a působí jako přírodní akupresura. Například v Číně se nachází velké množství „reflexních chodníků“, na kterých jsou umístěny hladké kameny a lidé v těchto místech chodí naboso.

  1. Snižuje riziko kardiovaskulárních chorob

Chůze naboso snižuje sráženlivost a viskozitu červených krvinek, které jsou hlavními faktory kardiovaskulárních onemocnění.

  1. Zlepšuje celkový postoj i rovnováhu

Tělo zapojuje i méně používané svaly, které posiluje. Mozek se naučí věnovat pozornost signálům, které vysílají svaly a dochází i ke zlepšení rovnováhy celého těla.

Chůze bez bot

  1. Zlepšuje celkovou zdatnost

Pravidelná chůze naboso může pomoci snížit krevní tlak, zlepšit rovnováhu a celkově posílit kondici.

  1. Pomáhá chránit zrak

Reflexní terapie či akupresura mohou pomoci s některými zrakovými potížemi. Na vidění má, údajně, vliv palec, proto je dobré chodit naboso například v trávě, kdy dochází k jeho přirozenému masírování.

  1. Pomáhá doplnit vitamín D

Pobyt na slunci pomáhá tělu doplňovat vitamín D.

  1. Chůzí po písku spálíte více kalorií

Pokud chcete zvýšit námahu, procházejte se bosi v písku, je to těžší, než bosá chůze po tvrdém terénu, musíte vynaložit více námahy a tudíž spálíte i více kalorií.

Chůze v písku

  1. Pomáhá snižovat stres a úzkost

Masáže při chůzi naboso snižují krevní tlak, díky čemuž dochází k uvolnění napětí a stresu.

  1. Exfoliace kůže

Procházka naboso po pláži působí jako přírodní exfoliace. Písek se tře o nohy a pomáhá odstraňovat mrtvé kožní buňky. Slaná mořská voda navíc změkčuje kůži na nohou.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X