Svízel, neprávem opomíjená bylina s velkými léčebnými účinky

Svízele je několik druhů a stává se tak trošku zapomenutou bylinou, i když by rozhodně neměla, neboť její využití v léčitelství je obrovské. Svízel najdeme na polích, při cestách, na suchých loukách a dorůstá výšky až 160 cm. Svízel se lidově také nazývá „sláma panny Marie“.

Sbíráme…

U svízele se sbírá nať v době květu, tj. od června do srpna. Nať se sbírá seřezáváním a následně se suší na stinných místech. Umělá teplota nesmí překročit 40 ° C. Usušená nať nepříjemně páchne a má ostře hořkou chuť.

Svízel obsahuje

Nať svízele obsahuje glykosid galiosin, rubiadin glykosid, asperulosid a stopy silice.

Léčebné účinky

Svízel čistí ledviny, játra, slinivku břišní a slezinu, pomáhá při poruchách lymfatického systému, chudokrevnosti, při píchání v boku, kožních nemocech, vředech, akné, při vrásčité pokožce tváře, ale také při hysterii, epilepsii, při zadržování moči a tekutin v těle, močových kamenech a písku, ledvinových kamenech a písku, při problémech se štítnou žlázou, obrně hlasivek, nemoci ledvin.

Užití svízele

Čaj: čajovou lžičku svízele spaříme 1/4 litrem vody, krátce vylouhujeme a pijeme 3x denně. Čaj se používá i zevně jako obklad při onemocnění kůže. Rovněž čaj využíváme i jako kloktadlo při potížích se strumou, hlasivkami.

Čerstvá šťáva: čerstvý svízel umyjeme, nasekáme a odstředíme v odstředivce. Používáme na onemocnění pokožky, když postižená místa šťávou natřeme a necháme zaschnout.

Mast: čerstvá šťávu rozmícháme s máslem a uložíme do chladničky. Mast vypíná pleť, vyhlazuje látky, regeneruje kůži, zvyšuje vitalitu. Není určena pouze ženám, ale na pleť ji mnohou používat i muži po holení.

Tinktura: lze zakoupit v obchodem s bylinkami, se užívá 3x denně 8 kapek. Její využití je především při problémech s ledvinami, močovými cestami.

 

 

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Škoda jen ,že ty prospěšné rady altervního charakteru ti hajzlové vymazávají… je to čím dál tím horší ,ten internet je za chvíli k ničemu..

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X