Zvýšení libida, stabilizace hormonální hladiny a podpora plodnosti? Dopřejte si maku peruánskou

Maka peruánská je řazena mezi tzv. superpotraviny. Vy se s ní můžete setkat ve formě doplňku stravy v tobolkách či v prášku. Maka peruánská má afrodiziakální účinky a na první pohled připomíná řepu.

Řeřicha peruánská

Řeřicha peruánská (Lepidium meyenii) je druhem řeřichy, avšak jediným, který má místo kořene bulvu. Setkat se můžete i s českým jménem řeřichy peruánské, tedy maka či peruánský ženšen. Svým původem je tento druh řeřichy z jihoamerických peruánských And, jak už její název napovídá. Jedná se o velmi starou plodinu, jejíž pěstování sahá dávno před náš letopočet.

Popis

Jedná se o dvouletou rostlinu, které se daří ve vysokohorských podmínkách, kde je dostatek intenzivního slunečního svitu. Hravě zvládá také chladné počasí a silný vítr. Na tyto podmínky se již rostlina zcela adaptovala. Vytváří listovou růžici a bulvu.

Význam

Řeřicha peruánská je pěstována především pro své bulvy, které nejsou příliš velké a domorodé obyvatelstvo je používá při vaření i jako léčebný prostředek. Bulvy se vaří či pečou v popelu, ale také suší a připravuje se z nich kvašený nápoj.

Obsah látek

Sušená maka má kvalitní nutriční hodnotu a obsahuje mnoho důležitých látek. Obsahuje aminokyseliny, polypeptidy, vlákninu, lipidy, vápník, draslík, železo, jod, fosfor, zinek, vitamín C, B, mastné kyseliny (palmitovou, olejovou a linolovou), třísloviny, saponiny, alkaloidy a dokonce devět esenciálních aminokyselin.

Popularita

Pravdou je, že maka nabývá na velké popularitě a dostává se až k nám. Zakoupit ji můžete ve formě tablet či namletého prášku, který můžete přidávat například do smoothie.

Zdravotní přínos

Maka má vliv na zvýšení plodnosti, sexuální výkonnosti a podporuje hormonální rovnováhu, ale i všeobecnou imunitu. Maka bývá používána i k léčbě anémie, menstruačních poruch, symptomů menopauzy či mužské potence. Pozitivně ovlivňuje zdraví fyzické i psychické. Podporuje vitalitu, zvyšuje odolnost proti stresu a podporuje dobrou paměť a koncentraci. Je účinným antioxidantem, který chrání organismus před vlivem volných radikálů.

Pro ženy

Maka peruánská je velmi dobrým doplňkem stravy především pro ženy. Upravuje hormonální hladinu a harmonizuje menstruační cyklus. Pomůže i v případě nepravidelní menstruace, také při anémii, která ženy ohrožuje při příliš silné menstruaci. Díky tomu, že maka vyrovnává hormonální hladinu, snižuje příznaky klimakteria, tedy přechodu, jako jsou návaly horka či nespavost. Užívat maku je ideální i při potížích s neplodností, a to u mužů i žen. Stimuluje sexuální funkce a pomáhá při potížích s erekcí. Zvyšuje také libido a má pozitivní vliv také na činnost spermií.

Zdroj obrázků: https://www.flickr.com/photos/vahemart/29360670721/, https://www.flickr.com/photos/foodmoods/11478398743

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X