Hrudník bývá vystaven mnoha zraňujícím vlivům. Zhmožďuje se při přimáčknutí vlekem traktoru, přitisknutí zvířetem, závalem země, působí naň prudký náraz dopravního prostředku. Bodné či střelné rány, které pronikají do hrudníku, zraňují plíce, srdce, velké cévy a otvírají pohrudniční dutinu.
Druhy poranění, následky a první pomoc
Při zmáčknutí hrudníku vznikají zlomeniny žeber, jejichž úlomky mohou poranit plíce. Do pohrudniční dutiny se dostane krev. Při poranění plicní tkáně a průdušek dochází ke krvácení a postižený vykašlává krev. Náhlý prudký tlak na hrudník způsobuje roztržení průdušek.
Působením velkého tlaku na hrudník vzniká někdy u poraněného zvláštní úrazový stav – na hlavě, krku a na horní části hrudníku se vytvářejí rozsáhlé podkožní krevní výrony. Kůže je napjatá a je tmavě modře zbarvena. To je vyvoláno hromaděním žilní krve, která pro zvýšení nitrohrudního tlaku se nemůže dostat do srdce a do plic. Jindy při roztržení průdušek a plicní tkáně po prudkém stlačení hrudníku nebo po zlomení žeber se může dostat vzduch z plic do podkoží. Kůže na hrudníku je při tom napjatá a při dotyku cítíme třaskání.
V obou případech se poskytuje první pomoc jako při krvácení z hrudníku. Těžkým poraněním je vniknutí vzduchu do pohrudniční dutiny při bodných a střelných ranách, což způsobí splasknutí plíce na postižené straně. Zdravá plíce za normálních okolností zůstává rozepjatá díky zápornému tlaku v pohrudniční dutině. Vnikne-li však do této dutiny vzduch, dochází okamžitě ke splasknutí plíce na postižené straně.
Plíce je pak vyřazena z dýchání a krom toho tlačí i na zdravou plíci na druhé straně. Tomuto poranění se odborně říká pneumotorax (pneumo – vzduch, torax – hrudník). Otevřenou ránu hrudníku je třeba okamžitě překrýt tlakovým obvazem z mulu potřeného bórovou mastí. ]e-li rána rozsáhlá, lze ji ucpat mulem a pak rovněž překrýt tlakovým obvazem s bórovou mastí. Mul s bórovou mastí uzavře otvor rány, a tak zabrání dalšímu vnikání vzduchu zvenčí do hrudníku, což je při poskytování první pomoci v tomto případě rozhodující. Použijeme-li k ošetření otevřené rány hrudníku standardní balíček první pomoci, jeho neprodyšný obal poslouží jako vhodný materiál k uzavření rány hrudníku. Lze použít též náplast, zejména když není po ruce mul a bórová mast. Raněného uložíme v polosedě s nataženýma nohama. Na hrudník přikládáme studené obklady a snažíme se předejít šoku. Je nutný rychlý převoz do nemocnice.