Necítíte se na svůj věk? Nejspíš je to klíč k dlouhověkosti

Pocity v našem životě hrají velkou roli a někdo na ně nedá dopustit. S pocitem mladšího věku souvisí to, jak dlouho bude žít. Potvrzuje to nedávná britská studie, která byla provedena na seniorech a ukázala, že lidé s pozitivním přístupem k životu se dožívají déle.

Lidé, kteří si připadají stále mladí, se dožívají déle

Účastníci výzkumu měli v průměru 66 let. Tito lidé se však cítili daleko mladší a to průměrně na 57 let. Bylo prokázáno, že někteří účastníci studie, kteří se cítili mladší, než ve skutečnosti byli, se dožili vyššího věku. Výzkum provedl James Maddux, profesor psychologie a pracovník na Univerzitě ve Fairfaxu. Zjištění ukazuje, že pozitivní psychická rovnováha může mít vliv na celkové tělesné zdraví.

Z celkového počtu těch, kteří se výzkumu zúčastnili a cítili se starší, než ve skutečnosti byli, nebo se cítili právě na svůj věk, 25 % zemřelo. Také bylo prokázáno, že u těchto respondentů byl vyšší výskyt chorob, jako je deprese nebo vyšší krevní tlak. Vědci sice nepotvrdili přímou souvislost mezi přístupem k životu a skutečně dosaženým věkem, ale prokázali, že věk, na který se cítíme, se odráží v našem celkovém zdraví. 

Lidé s pozitivním přístupem k životu žijí déle
pixabay.com

To jakým způsobem zvládáte stres, je velmi důležité

Autoři studie kladou důraz na roli stresu v životě. Někteří lidé zvládají stres hůře a jiní zase lépe. Zatímco jedni se hroutí při sebemenším neúspěchu nebo větším zatížení, jiné zase podobná situace motivuje a fungují ještě lépe, než předtím. Schopnost vyrovnat se se stresem je důležitá pro celkový dobrý psychický stav. Pokud se vám to zatím nedaří, věřte, že zvládání stresu se dá naučit a trénovat. Nejdůležitějšími faktory jsou:

  • Umět se pochválit a neztrácet důvěru v sebe sama. Slova typu „ to nezvládnu“ nejsou příliš podporující.
  • Umět relaxovat. Uvědomte si, že tělo mnohdy musí fungovat 12, ale  klidně 16 hodin denně. To je pro něj velká zátěž a potřebuje odpočívat.

Nezáleží na tom, jestli odpočíváte s knihou nebo při jízdě na kole, je třeba se ale naučit přestat na chvíli řešit každodenní starosti a soustředit se jen na sebe. Ve studii bylo zjištěno, že celkový optimismus a pozitivní přístup k životu hraje roli ve zdraví člověka.

Je důležité umět si najít chvíli na odpočinek
pixabay.com

Celkový optimismus prospívá našemu zdraví

Seniorů, kteří se zúčastnili studie, se vědci dotazovali na kolik let se cítí. Bylo prokázáno, že ti, kteří si připadali mladší, než ve skutečnosti byli, měli nižší úmrtnost. 

Je prokázáno, že stres neprospívá našemu tělu. Zkuste se proto zaměřit na to, co vás ve vašem životě těší. Zkuste si najít něco, co vám udělá radost každý den, ať už je to hřejivé sluníčko, nebo kniha, na kterou se těšíte, až se večer schováte pod deku. Pokud se chcete dožít vysokého věku, pomůže vám k tomu nejen zdravý jídelníček, ale také vaše psychická pohoda a cítit se ve čtyřiceti na třicet může být docela příjemné, nemyslíte?

Životní optimismus prospívá zdraví
pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X