Test na alergii: Čeho se vyvarovat, aby nedošlo ke zkreslení výsledků?

Stále více dětí i dospělých trpí nejrůznějšími alergiemi. Na pyl, zvířata, plísně, roztoče, prach i potraviny. Ve všech případech jde vlastně o nepřiměřenou reakci našeho imunitního systému na určité látky. Nejčastějšími projevy alergií jsou kýchání, rýma, otoky, vyrážka, slzení očí a také problémy s dýcháním. Ke zjištění toho, na co přesně jsme alergičtí, se nejčastěji používají různé alergologické testy.

Prick test

I když ke zjištění alergií se dají použít různé metody, k nejčastěji používaným metodám, zejména v souvislosti s alergiemi na pyl, zvířecí srst, roztoče a potraviny, patří vpichové kožní testy, známé také pod pojmem prick test. Při tomto testu jsou na předloktí nebo též na záda pacienta ve velmi malém množství, po kapkách, naneseny konkrétní potenciální alergeny. Po aplikaci se tyto alergeny pomocí ostrého nástroje vtlačí, „zaškrábnou“ do pokožky. V případě, že je člověk na některý z nanesených alergenů alergický, po 15 až 20 minutách se na kůži v místě testu objeví zarudnutí, vyrážka či otok.

Další typy alergologických testů

Kromě vpichového kožního testu existují i další metody, které lze ke zjištění alergie využít.

  • náplasťový test – v tomto případě je pacientovi na kůži aplikována speciální náplast s komůrkami, ve kterých jsou přítomny alergeny, které mohou způsobit kontaktní dermatitidu. Mezi tyto látky může patřit latex, léky, vonné látky, konzervační látky, barvy na vlasy či kovy. Náplast se na kůži ponechá většinou po dobu 48 hodin. Během této doby byste se měli vyhnout koupání a činnostem, které způsobují silné pocení. Poté odstranění lékař zkontroluje reakci.
  • krevní test  – vzorek odebrané krve pacienta se odešle do laboratoře, kde se do něj přidají určité alergeny. Následně se změří hladina protilátek IgE. Pokud jsou v krvi přítomny vysoké hladiny protilátek IgE (imunoglobulinu E) a též jsou přítomny související příznaky, pomůže to potvrdit diagnózu alergie.
  • intradermální kožní test – pokud jsou výsledky prick testu neprůkazné, může pacient podstoupit intradermální kožní test. V tomto případě dochází ke vstříknutí malého množství alergenu jehlou přímo do podkoží. Tyto testy se používají například ke zjištění alergií na hmyzí jed.
Prick test ke zjištění alergie.
zdroj: freepik.com

Co před testem nedělat

Pokud jde o sezónní pylové alergie, nejlepším časem pro otestování je zima, neboť pacient v té době netrpí příznaky a zároveň neužívá antihistaminika. Tyto léky by totiž mohly výsledek testu poměrně výrazně ovlivnit, neboť potlačují reakci imunitního systému na alergeny. Pokud jde o celoroční alergie, musí pacienti všechny léky a prostředky proti alergii na několik dní vysadit. Kromě toho se doporučuje též neužívat žádné léky proti nachlazení, neboť i ony mohou v určité míře obsahovat antihistaminika, antidepresiva a podobně. V den testování na oblast kůže, kde bude test prováděn, nenanášejte žádné kosmetické přípravky, jako jsou krémy či parfém.

Alergologický test a případná rizika

Účelem alergologických testů je zjistit, jak tělo reaguje na alergeny. Pokud máte alergickou reakci, objeví se v místě testu. Zřídka mohou mít pacienti kromě vyrážky, zarudnutí a otoku v místě, kam jim byl alergen aplikován, i další příznaky, například slzení očí, pocity horka, točení hlavy či překrvení. Většina příznaků odezní během jedné až dvou hodin po testu, zarudnutí nebo vyrážka mohou přetrvávat déle.

Jak souvisejí potravinové alergie s nezdravým stravováním?

Zdroj: acaai.org, clevelandclinic.org, mayoclinic.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X