Zelí

Zelí je odnepaměti jedním z nejpopulárnějších druhů zeleniny, je velmi zdravé a stalo se součástí mnoha pokrmů. Vedle vitaminů skupiny B obsahuje především protikurdějový vitamin C, který se v zelí udržuje i po vaření, byť i ve zmenšeném množství.

Je tedy zelí v zimních měsících u nás nejlepším zdrojem vitaminu C. Z nerostných látek obsahuje zelí vápník, hořčík, draslík i dost železa. Bílé zelí je na vápník bohatší než červené.

Zelí tvoří pevné tvrdé hlávky. Pěstuje se ve dvou odrůdách – bílé a červené. Bílé zelí se uchovává na zimu nakrouhané a posypané solí a kmínem. Mléčným kvašením se cukry v zelenině obsažené promění v kyselinu mléčnou, která zelí konzervuje na delší dobu. Naložené zelí je aromatické kyselé navinulé chuti. Kupujeme-li kvašené zelí v obchodě, kupujeme je do čisté nádoby, protože lák je nejcennější součástí zelí. Hlávkové čerstvé zelí má mít tvrdou pevnou hlávku. Pereme a čistíme je v celku, ne až po nakrouhání. Zelí nespařujeme – čpavých látek jej zbavíme, vaříme-li nebo dusíme-li je z počátku nepřikryté.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X