Zdravotní výhody bazalkového čaje

Kvůli své charakteristické příchuti, která vybraná jídla činí jedinečnými a nezapomenutelnými, se bazalka může konzumovat také ve formě čaje. Tato aromatická bylinka je plná vitamínů a minerálů, což je i důvod, proč je pro své léčivé vlastnosti tak oblíbená.

Bazalkový čaj připravíte jednoduše, stačí přidat 2 lžičky čerstvé nebo sušené bazalky do hrnku, zalít horkou vodou a nechat 5 minut louhovat. Čtěte dál a zjistěte, co horký šálek bazalkového čaje dokáže.

Zmírňuje potíže dýchacích cest

Pití bazalkového čaje je dobré pro lidi, kteří trpí nachlazením a sinusitidou, protože pomáhá čistit a proplachovat sliznici. Tradiční medicína doporučuje pít čaj lidem trpícím astmatem, bronchitidou, kašlem a běžným nachlazením.

Snižuje horečku

Symptomy spojované s horečkou se dají potlačit bazalkovým čajem. Obzvlášť tehdy, když do čaje přidáte kardamom.

Zklidňuje podrážděný žaludek

Nevolnost, říhání, nadýmání a další příznaky zácpy můžete snadno vyřešit šálkem horkého bazalkového čaje. Tento nápoj smějí pít ke zmírnění střevní chřipky a dyspepsie i děti.

Snižuje hladinu cholesterolu v krvi

Listy bazalky jsou plné phytochemikálií, organických rostlinných sloučenin, které mají antioxidační vlastnosti. Jedinci s vysokým krevním tlakem mohou užívat bazalkový čaj ke snížení špatné hladiny cholesterolu a zároveň k podpoření jeho zdravých hodnot.

Zostřuje zrak

Beta karoteny v bazalce obsahují vitamín A, živinu nezbytnou ke správné funkci očí. Konzumace aromatické bylinky v podobě čaje se doporučuje, pokud si přejete zlepšit ostrost svého zraku nebo pokud trpíte noční slepotou.

Zlepšuje různé ústní potíže

Pasta vyrobená smícháním několika kapek vody s rozdrcenou bazalkou se může použít k čištění zubů. Vitamín C v této populární bylince podporuje zdraví dásní a snižuje riziko infekcí v ústní dutině.

Léčí pokousání hmyzem

Namísto vody přidejte k rozdrcené bazalce pár kapek citrónové šťávy a získáte tak rychle účinkující lék proti hmyzímu kousnutí. Rozetřete pastu na postiženém místě, což vám pomůže snížit bolest a uklidní kousanec.

Bojuje se stresem

Nejen zelený čaj, i bazalkový čaj můžete pít, pokud se chcete vypořádat se stresem na konci velmi hektického dne. Phytochemikálie v tomto aromatickém nápoji vyřazují volné radikály produkované, pokud jsme ve stresu.

Posiluje imunitní systém

Vitamíny A a C a stejně tak minerály jako draslík, hořčík a železo pomáhají posilovat vaši imunitu. Šálek bazalkového čaje doplňuje do vašeho těla zmíněné látky a ochraňuje vás před útoky virů, bakterií a dalších parazitů.

Bojuje s předčasným stárnutím

Antioxidanty ve formě phytochemikálií chrání buňky před volnými radikály, které by je mohly zničit. Jakmile jsou všechny tyto nestabilní molekuly pod kontrolou, přirozený proces stárnutí se zpomalí – a stačí k tomu jen šálek bazalkového čaje!

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X