Zdravá výživa nemusí být věda

Choroby a zdravotní komplikace dříve spojované s vyšším věkem se objevují u stále mladších ročníků – děti trpí obezitou a cukrovkou, mladí lidé umírají na infarkt nebo mozkovou mrtvici. Vše souvisí s nezdravým životním stylem – málo pohybu, hodně cukru v jídle a nápojích, průmyslově zpracované jídlo, všudypřítomný stres.

Někteří si naštěstí včas uvědomí, že je třeba svůj přístup ke stravování a k životu vůbec změnit, aby zachránili své zdraví a život. Buďte mezi nimi i vy!

Jak začít se změnou stravování

Zorientovat se v různých dietách a doporučeních se zdá být složité a zvolený způsob stravování někdy může být i nebezpečný. Pokud nemá člověk už nějakou diagnózu, může přecházet na zdravou výživu postupně. Prvním krokem je vyloučení slazených nápojů (ano, i slazené minerálky obsahují velké množství cukru). Další na řadě jsou cukrovinky, hlavně ty z obchodu, stejně už jsou to z velké části věci vytvořené z náhražek a konzervantů. Zkuste zařadit do jídelníčku čerstvou zeleninu a ovoce, najděte si pěstitele ve svém blízkém okolí. Přestaňte chodit do fast foodu a začněte vařit nebo se poohlédněte po někom, kdo by vám uvařil. Co sníte, si zapisujte, ať máte přehled.

Co je zdravé jídlo

Zdravé jídlo je to, které dodá našemu tělu potřebné živiny a energii. Zlepší kvalitu našeho života, projeví se aktivitou i na vzhledu. Ideálně je to jídlo z čerstvých surovin získaných v nejbližším okolí od pěstitelů a chovatelů, kteří hospodaří šetrným způsobem. Využít se také dají divoce rostoucí byliny a ovoce. Zdravé potraviny neobsahují konzervanty a další příměsi (éčka) jako jsou barviva, škroby, různá ochucovadla a náhražky, z nichž některé jsou vyloženě škodlivé.

Co víme o superpotravinách?

Stále více se mluví a píše o superpotravinách. Pojmem superpotraviny se označují potraviny s vysokým obsahem vitamínů, oproti různým vitamínům v tabletkách jsou však 100% přírodní. Jsou nám nabízeny především exotické plodiny, jako je goji, shitake, para ořechy a další, u nichž může být problém v kvalitě, přepravě a skladování, bývají napadeny plísněmi. Proto je nejlepší nakupovat tyto potraviny v prověřené kvalitě v lékárnách a specializovaných obchodech. Kolem sebe máme řadu domácích superpotravin, které jsou nám blízké a můžeme je získat čerstvé a sami si je zpracovat – borůvky, hlíva ústřičná, slunečnicová semínka, vlašské ořechy a spousta dalších.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X