Březová voda je přínosná pro zdraví i krásu

Ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou se můžete setkat i s tzv. březovou vodou. Jedná se o mízu z břízy bělokoré, která se sbírá na jaře a poskytuje lidskému tělu zajímavé účinky. Podporuje také zdraví kůže a vlasů. K popularitě kokosové vody se přidává i březová voda. Březová voda přináší detoxikační účinky a další zdravotní benefity.  Stane se březová voda náhradou za tak populární kokosovou vodu?

Bříza

Bříza bělokorá (Betula pendula) je v našich končinách naprosto běžným stromem. Tato listnatá dřevina patří mezi nejhojnější druhy bříz v Evropě. Březové listy a kůra byly tradičně součástí lidového léčitelství slovanských národů. Bříza skrývá mnoho přínosů pro lidský organismus. Kromě toho, že působí jako diuretikum, posiluje imunitní systém, pečuje o správné trávení, čistí organismus a má pozitivní vliv na zdraví kůže a vlasů. Z břízy se však využívají nejen listy a kůra.

Březová voda

Voda se z břízy sbírá stejným způsobem jako javorový sirup, a to na jaře ještě před rašením listů. Proběhnout musí řez do dřeva, vyvrtá se dírka, do které se vloží dutá trubička a míza se nechává pomalu vytékat do připravených nádob. Ve své syrové formě chutná nasládle a má spoustu živin. Obsahuje například draslík, organické kyseliny, enzymy, vápník, železo a mnoho dalších látek. Čerstvá březová voda však nemá dlouhou trvanlivost, proto se z ní dále připravuje sirup či šťáva, i když čerstvá obsahuje nejvíce vitamínů a minerálů.

Užívání

Je hojně využívána například ve Skandinávii či Pobaltí, kde tvoří tradiční lék na vnitřní problémy, u nás se březová voda na pití tolik nepoužívá. Časté je její užití například při detoxikačních kúrách, kdy se užívá sklenice březové vody denně během jednoho týdne, ale užívat ji můžete pravidelně také dlouhodobě.

Zdravotní přínos

Březová voda je vhodná při žaludečních obtížích, má močopudné účinky, zrychluje metabolismus, má uklidňující účinky na nervový systém, posiluje imunitu a detoxikuje organismus. Březová voda je vhodná i pro ženy, které mají problémy s menstruačním cyklem či plodností. Snižuje také hladinu cholesterolu v krvi a má protizánětlivé účinky.

Krása

Březová voda se používá vnitřně, ale také zvnějšku. Bojuje totiž proti lupům a je prevencí nadměrného vypadávání vlasů. Neředěná se březová voda používá i jako vyživující kúra. Podporuje totiž růst vlasů, jejich sílu a lesk.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X