Pokud vás láká kouzlo jógy, vyzkoušejte si její základy v pohodlí domova. Jakákoliv jóga je založena na základních pozicích, které se promítají do všech druhů jógy. Základní cviky, neboli ásany, se můžete snadno naučit sami a praktikovat je i bez dozoru certifikovaného lektora.
Jóga je prastaré univerzální cvičení, které nevyžaduje žádné zvláštní pomůcky ani prostředí. Pusťte si klidnou hudbu, oblečete pohodlný oděv a dopřejte si chvíli tělesné i duševní relaxace při cvičení. Pokud máte obavy, že jsou pro vás jednotlivé pozice příliš krkolomné, vězte, že základní pozice jógy zvládne každý.
Hora
Tato pozice vypadá jako stojící člověk. A ačkoliv vypadá jednoduše, budete se muset řídit několika pokyny, abyste ji správně prováděli. Právě v detailech se liší od klasického stání.
Stoupněte si tak, aby se vaše palce u nohou dotýkaly, kotníky mírně od sebe. Ruce položte volně podél těla. Nyní si představte, že se celé vaše tělo vytahuje – od kotníků a chodidel až vysoko do vzduchu. Hlavu nepředklánějte, ale ani nezaklánějte, bradu se snažte udržet vodorovně se zemí. Lopatky tlačte dolů a pánev udržujte v jedné rovině se zbytkem těla. Dýchejte. Vydržte v této pozici půl minuty až minutu. Díky pozici hory si osvojíte správné držení těla.
Pozice střechy / Pes hlavou dolů
Ať už střecha nebo pes hlavou dolů, je to to stejné. Tato ásana posiluje svaly v horní části těla a příjemně vás protáhne. Do této pozice se dostanete z kleku na všech čtyřech. Boky zvednete k nebi, nohy narovnejte a snažte se je co nejvíce propnout. Hlavu nechte uvolněnou, dlaněmi tlačte do podložky, ruce natáhněte a lopatky zatlačte dolů. Volně dýchejte a vydržte minutu až tři.
Prkno
Ze střechy se dostanete do pozice prkna tak, že trupem zatlačíte směrem dolů, dokud vaše tělo nevytvoří přímku. Vaše ruce budou v protažení a kolmo k zemi. Očima se dívejte přímo před sebe. Lopatky opět táhněte směrem od ramen. Pozice prkna zpevní celé vaše tělo a proto ji převzaly i jiné druhy cvičení.
Pes hlavou nahoru
Z prkna se přesuňte na podložku, dlaně položte na zem vedle pasu a ohněte v loktech. Zapřete se o dlaně a zvedněte horní část těla a nohou ze země. Nohy držte napnuté, nárty se dotýkají podlahy. Břicho zatáhněte k páteři, lopatky tlačte dolů, hrudník vypněte mírně vzhůru, ale pozor na napínání krku. Dívejte se před sebe a vydržte 15 až 30 sekund.
Motýl
Pozici motýl si možná pamatujete z mateřské nebo základní školy. Do této pozice se dostanete ze sedu, s nohama nataženýma před sebou a rovnými zády. Nohy následně pokrčte v kolenou, přisuňte k tělu a chodidla přiložte k sobě. Neprohýbejte se v zádech. Při výdechu tlačte kolena co nejvíc k zemi, při nádechu povolte. Díky pozici motýla si protáhnete spodní oblast zad, hýždě a boky. Provádějte 1 až 2 minuty.
Pozice dítěte
Poslední jógová pozice, která vás na závěr příjemně protáhne. Klekněte si, posaďte se na paty a trupem se položte na stehna. Čelem se dotýkejte podlahy. Ruce nechte volně podél těla dlaněmi vzhůru. V této pozici setrvejte jak dlouho potřebujte.
Základní pozice jógy máte za sebou. Pokud je budete provádět pravidelně a pilovat techniku, časem pocítíte změny. Budete mít větší fyzickou sílu, nebudou vás bolet záda, budete chodit vzpřímeně, a možná budete i šťastnější.
Zdroj: webmd.com