Zajímavý druh mučenky s ještě větší dávkou dužiny? To je kuruba

Kuruba je zajímavým druhem mučenky, která má odlišný tvar a o něco výraznější chuť než například maracuja či granadilla, které jsou nejznámějšími jedlými druhy mučenek. Setkali jste se již s kurubou?

Kuruba

Kuruba má specifický podlouhlý tvar a výraznou chuť. Na základě toho se jí někdy přezdívá také jako mučenka banánová. Plod je na koncích zaoblený. Svůj název získala na Novém Zélandu, kde se její pěstování velmi rozšířilo. Původem je však kuruba z Latinské Ameriky, kde se i dnes pěstuje především na Havaji, ale i v oblastech po celé Jižní Americe, na Nové Guinei či Novém Zélandu. V některých oblastech mají s tímto druhem mučenky problém, jelikož se invazivně rozšiřuje. Někde je dokonce považována za plevel. Slupka kuruby je zpravidla zelená a uvnitř se nachází spíše rosolovitá dužina žluté barvy či barvy žlutooranžové. Nechybí ani křupavá semínka. Chuťově je kuruba opravdu sladká a svěží chuti, která nepostrádá dávku exotiky. Na první pohled vypadá kuruba opravdu zvláštně.

Využití

Šťávy z dužiny se využívá při přípravě studených nápojů a koktejlů, na dochucování sladkých jídel, oslazená dužina se přidává třeba do dezertů, ale také do salátů. Díky svěží chuti rosolovité dužiny ji lze přidat všude tam, kde potřebujete dodat svěží sladkou chuť s nádechem exotiky. Hodí se třeba i při přípravě domácích nanuků, do bílého jogurtu či jako přísada do pokrájeného melounu. Jídlo skvěle osvěží a příjemně osladí.

Konzumace

Pokud se ke kurubě dostanete, ať už v našich končinách či v její domovině, určitě ji ochutnejte. Kuruba chutná skvěle smíchaná s vodou a ledovou tříští. Čerstvé plody se také posypají chilli a pokapávají šťávou z limety. Někdy je přidávána také ke grilovaným banánům a používána při přípravě exotických salátů.

Nutriční hodnoty

Kuruba je dobrým zdrojem provitaminu A, vitaminu C, některých vitaminů z řady B, vápníku, fosforu, železa a vlákniny. Přínosná je tedy především pro imunitní systém, trávicí systém a zdraví očí.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X