Význam česneku pro zdraví

Zastánci přírodního léčitelství a bylinkáři považují česnek na poživatinu s téměř zázračnými účinky. Lze je užívat jako lék na nejrůznější choroby, od astmatu až po artritidu. Není to však pouze názor této skupiny lidí, ale léčivé účinky česneku byly prokázány i vědecky.

Pozitivní účinky česneku:

  • denní konzumace česneku pomáhá snížit krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi
  • uvolňuje ucpaný nos
  • má protivirové a protibakteriální účinky

Zápory:

  • způsobuje zápach z úst
  • může vyvolat migrénu
  • někomu může způsobit kontaktní dermatitidu

Jak konkrétně česnek pomáhá našemu zdraví?

  • Syrový česnek uvolňuje ucpaný nos při rýmě a zmírňuje i další příznaky nachlazení. Způsobují to sirnaté sloučeniny, ke kterým patří také látky vyvolávající štiplavý zápach vycházející z rozmačkaného stroužku. Vařením se mnoho účinných látek z česneku vytrácí.
  • Některé sloučeny v česneku obsažené prospívají také srdci. Snižují krevní tlak, potlačují tvorbu cholesterolu v játrech, snižují hladinu škodlivého cholesterolu a zvyšují koncentraci prospěšných lipoproteinů. Doporučovaná denní dávka čerstvého česneku je asi 4 g, což jsou asi dva malé stroužky.
  • Česnek také zpomaluje srážení krve a zvyšuje rychlost, kterou se krevní sraženina rozpouští. Pro dosažení tohoto účinku je ovšem zapotřebí asi 10 stroužků denně. Na snižování krevního tlaku a hladiny cholesterolu mírně působí i přípravky česneku sušeného.

Česnek proti nádorům

Výzkumy na zvířatech se zjistilo, že sloučenina allyldisulfid, která je v česneku obsažena, brání růstu některých zhoubných nádorů. Přesvědčivé důkazy, že pravidelná konzumace česneku vede ke snížení rizika vzniku rakoviny, zatím k dispozici nejsou. Nicméně výsledky populační studie provedené v roce 1991 v čínské provincii Šan-tung, což je oblast s jedním z nejvyšších výskytů rakoviny žaludku, naznačují, že pravidelná konzumace česneku může před rakovinou chránit.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X