Vývoj sluchu dítěte pod drobnohledem

Zapátrejte v paměti a zkuste spočítat, kolikrát jste za poslední týden volali dítě s otázkou, jestli vás slyší. Pravděpodobně ano, jen dělá naschvály. Co když ale přijímá jen některé zvuky a na uši se nemůže stoprocentně spolehnout? 

Důkladné proklepnutí v začátku

Ještě před pár lety bylo novorozenecké vyšetření uší dostupné jen pro děti s porodní váhou pod 1500 gramů, s příchodem na svět před 32. týdnem nebo s rodinnou anamnézou odkazující na poruchy sluchu. Dnes ho musí podstoupit mezi druhým a čtvrtým dnem po narození úplně všichni. Měření otoakustických emisí se provádí během spánku nebo ve stavu klidné bdělosti.

Záleží na tom, není-li dítě rozrušené. Sonda vysílá zvuky a zaznamenává kmitání vláskových buněk v uchu. Negativní výsledek testování nemusí znamenat špatnou diagnózu. Na vině může být celá řada faktorů, nejčastěji zbytky plodové vody. Vyšetření se provádí znovu s odstupem tří týdnů a až na základě druhého screeningu se určuje případná léčba.

Pokud dítě neprojde ani přes další stupně, čeká se do věku osmnácti měsíců nebo dvou let, aby mu mohl být aplikován kochleární implantát. Ten stimuluje sluchový nerv a nahrazuje zvukové vnímání (v ojedinělých případech ho mají pacienti už od šesti měsíců). 

Malé signály, velký krok vpřed 

První měsíce dítě spí velice tvrdě a neprobudí ho ani hlasité mluvení nebo zapnuté spotřebiče. Nerozumí sice významu slov, to by ale nemělo vést k tiché domácnosti. Potřebuje kolem sebe ruch a šum. V samém začátku je škála zvuků, které rozeznává, omezená. Nejznámější je pro něj hlas matky, ten ho provázel ještě během těhotenství.

Kolem šesti měsíců věku by dítě mělo otáčet hlavu na správnou stranu, reagovat úlekem, napodobovat zvuky ze svého okolí a nechat se utišit pouhým hlasem. Každé dítě se vyvíjí jinak rychle, ale prodlevy v této oblasti se dohání velice těžko. 

Zdroj obrázku: pixabay.com

Je to o uši, buďte na pozoru 

Kontrola sluchu se provádí na každé prohlídce u lékaře, včetně těch preventivních. Máte-li ale podezření na zhoršení stavu nebo nenadálé poruchy, obraťte se na pediatra i mimo harmonogram. Pokud neodhalí zdroj komplikací, vystaví vám žádanku ke specialistovi.

Není radno problémy se sluchem podceňovat a zlehčovat. Svévolně ke zlepšení zpravidla nedojde a pozdní odhalení poruch mohou vést k mnoha obtížím v komunikaci, ke zpožděnému nástupu řeči a velmi pomalému progresu v ní a ke zhoršení reflexů. 

Marcela Svobodová

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X