Co se vyplatí jíst, pokud neúspěšně bojujete s břišním tukem?

Pokud se vám v oblasti břicha drží přebytečný tuk, pak již pravděpodobně víte, jak úporný může být a jak těžké je se ho zbavit. I když si totiž hlídáte kalorie a jste relativně aktivní, můžete mít při zbavování se tohoto tuku pocit, že vaše úsilí je marné. Nevzdávejte to. To, abychom dali konečně sbohem břišnímu tuku, závisí do značné míry na tom, jaké potraviny denně jíme. Měly by obsahovat velké množství bílkovin a vlákniny.

Avokádo obsahuje tuk, který břicho potřebuje

Avokádo sice obsahuje hodně tuku, ale jde o tuk prospěšný. Konkrétně toto ovoce obsahuje mononenasycené a polynenasycené tuky, o kterých je známo, že snižují hladinu cholesterolu. Má také vysoký obsah vlákniny a navíc je plné dalších cenných látek, jako je draslík a vitamín C. Studie zjistila, že když si účastníci přidali k obědu polovinu avokáda, zvýšila se jejich spokojenost s jídlem a snížila se jejich chuť na jídlo v odpoledních hodinách.

Ještě zajímavější je možnost, že avokádo by mohlo změnit místo, kde tuk končí, alespoň u žen. Podle výzkumu Illinoiské univerzity se u žen, které snědly každý den jedno avokádo, snížilo množství viscerálního tuku na břiše i poměr viscerálního a podkožního tuku.

Listová zelenina může nahradit vysoce kalorické potraviny

Pravděpodobně jste už slyšeli, že listová zelenina je potravinou, kterou je vhodné přidat do zdravého jídelníčku. Ale kromě toho, že vám nabízí řadu živin, má také vlastnosti, které by mohly vést ke snížení hmotnosti. Vysoký obsah vlákniny a vody v listové zelenině napomáhá tomu, abyste se ještě dlouho po jídle cítili plní, takže je méně pravděpodobné, že se později přejíte.

Pokud vám některé druhy listové zeleniny nevyhovují, zkuste jiné, na výběr je jich spousta. Která z nich je pro váš břišní tuk nejlepší? Pravděpodobně je to špenát. Má velmi nízký obsah kalorií, takže si jím snadno naplníte talíř, aniž byste se museli bát, že překročíte svůj limit.

Banány nabízejí výživu s nízkým obsahem tuku

Banány mají v souvislosti s hubnutím poněkud špatnou pověst, a to především kvůli obsahu sacharidů. Nicméně to, že banány mohou mít více sacharidů než například plátek melounu, neznamená, že jsou špatné nebo že vám přidají tuk do středu těla.

Naopak mohou být zcela zdravou součástí vyváženého jídelníčku, zejména pokud si dáte pozor, abyste to s jejich konzumací nepřehnali. Pro začátek mají nízký obsah tuku. Navíc jsou přirozeně velmi syté, takže jejich přidání do ovesné kaše, jogurtu nebo smoothie vám může zajistit pocit sytosti až do dalšího jídla.

Měření pasu pomocí metru.
zdroj: pexels.com

Řecký jogurt přinese do střev zdravé bakterie

Jedním z důvodů, proč se vám drží tuk kolem břicha, může být i to, že vaše střeva neobývají správné bakterie. Zdraví střev závisí na dobrých bakteriích, které vyvažují ty špatné. Když je rovnováha narušená, můžete skončit s těžko kontrolovatelným přibíráním na váze. Probiotika pomohou dostat vaše střeva do zdravějšího stavu, kontrolovat vaši chuť k jídlu a regulovat způsob, jakým vaše tělo ukládá tuk.

Výborným zdrojem probiotik je jogurt. Ne všechny jogurty jsou ale stejné. Kromě toho, že byste měli dávat přednost jogurtu se živými kulturami, je třeba se zaměřit také na vysoký obsah bílkovin a nízký obsah cukru. Jedním z vhodných typů jogurtů, které splňují podmínky pro štíhlé a zdravé břicho, je řecký jogurt.

Kysané zelí může změnit způsob, jakým vaše tělo vstřebává tuky

Nelze popřít, že tato kvašená potravina patří do zdravého jídelníčku. Podle výživových údajů USDA obsahuje jeden šálek kysaného zelí méně než 6 gramů sacharidů, značné množství draslíku a vitamínu C a jen asi 55 kalorií. Navíc má nízký obsah nasycených tuků a hodně vody.

Další důležitou zprávou pro vaše břicho je, že kysané zelí je vynikajícím zdrojem probiotik. Studie dokazují, že přítomnost správných bakterií ve střevech může pomoci regulovat lipogenezi – proces, při kterém tělo produkuje a ukládá tuk.

Jablka účinně zpomalí trávení

Jablka patří mezi ovoce s vysokým obsahem vlákniny, obsahují jak nerozpustnou, tak rozpustnou vlákninu. Rozpustná vláknina hraje při trávení důležitou roli, protože proces trávení zpomaluje. Když se trávení zpomalí, pomáhá to našemu tělu lépe regulovat vstřebávání věcí, které bychom nemuseli potřebovat, jako jsou nadbytečné sacharidy nebo tuky.

Oves pomůže snížit hmotnost i obvod pasu

Oves pomáhá cítit se sytě, snižuje výkyvy cukru a snižuje hladinu inzulínu. Má také vysoký obsah vlákniny a nízký glykemický index. Další výhoda? Podle výzkumů může strava, která zahrnuje oves, snížit poměr pasu k bokům. Pokud vám ovesné vločky připadají trochu mdlé, zkuste do nich přidat další chutné a zdravé položky, které zlepší jejich chuť.

Cvičíte speciální cviky na břišní svaly, ale efekt nepřichází?

Zdroj: eatthis.com, verywellfit.com, nutritionj.biomedcentral.com, academic.oup.com, fdc.nal.usda.gov, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Dobrý den, není na článku nic líbivého/nelíbivého. Celá paleta diverzity potravin má směřovat k nepřežírání se. Všechno je pouze a jen o dávce co za celý den sníme. To není trik, to odráží realitu. Zkusit si to může každý na vlastní kůži. Kdo chce opravdu popálit zbytečné tuky, tak ať sníží denní dávku potravin na přesnou polovinu. Po 3 měsících každý sám uvidí tu změnu. Ti co jsou vyžraní, což je všechno nad 100kilo +, tak ti si po 3 měsících jen vykartáčují tělo od všech hnusů, a pak ať si dají další 3 měsíce. Jo a základ je nejíst žádné uzeniny, vyhlásit válku cukrům, tukům a sledovat co pouštím do volátka. To není doživotně, pouze do doby než vůči vlastní výšce budete mít hmotnost v pořádku. Není to nic složitého. Stačí se nepřejídat….. Míň potravin na trhu a méně nabídky by ale vůbec nezaškodilo.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X