Vyrobte si vlastní esenciální olej! Prozradíme vám jak

Na co si kupovat drahé bylinkové olejíčky, když máte vlastní zahrádku? Není tak těžké vyrobit produkt, který nemusel projít tovární výrobou. Navíc vám určitě udělá radost víc, když budete mít ve skříňce olejíček, který vám vznikl pod rukama.

Postup domácí extrakce aromatických bylinných olejů z rostlin bylin se nazývá infúze. Bylinky jsou totiž ošetřovány tak, aby jejich esence „plnily“ olej, do kterého jsou ponořené. Z toho důvodů najdete bylinné oleje často pod názvem infúze. Koncentrované rostlinné éterické oleje, které lze koupit v obchodech, můžete připravovat i doma mnohem ekonomičtěji ve velkém množství s využitím bylinných listů, stonků nebo kořenů. Ale kdo ví, co dalšího v olejích je a jak moc industrializované procesy zničily přírodní sílu bylinek.

  • Pokud se pouštíte do výroby vlastního olejíčku, musíte vědět pár důležitých věcí. Jen tak bude váš homemade výrobek kvalitní.
  • Používejte kvalitní, lehce ochucený olej, jako například slunečnicový. Nechcete totiž, aby chuť oleje konkurovala chuti přírody. Z toho důvodu se vyvarujte použití extra panenského olivového oleje.
  • Během infúze zalijte bylinky olejem. Úplně celé. Nesmí trčet ani lísteček, jinak se oxidací zkazí!
  • Před skladováním se ujistěte, že jsou veškeré rostlinné látky pryč. Jinak bude olej nakyslý a zakalený.

Tady jsou čtyři krok, které musíte při tvorbě dodržovat oleje a všechno bude v pořádku:

  1. Vložte hrst bylin nebo květů do čisté skleněné nádoby. Vyberte jednu bylinku jako je bazalka nebo kombinaci oregano, rozmarýn a tymián. Pak je pořádně rozdrťte, aby pustily co nejvíc bylinného aroma.
  2. Pak do většího džbánku nalijte 400 ml rostlinného oleje, nebo i víc. Jde o to, aby byly všechny bylinky zalité olejem.
  3. Džbánek zakryjte a nechte týden stát na teplém, ale ne slunečném místě.
  4. Po týdnu bylinky přeceďte (na to je dobré použít hadřík z bavlněné mušelíny nebo starý látkový kapesník).
  5. Opakujte celý proces tolikrát, kolikrát bude potřeba, dokud nebudete mít silně aromatizovaný olej.
  6. Ten pak uchovejte ve sterilizované malé lahvičce a označte jej štítkem, abyste věděli, po čem saháte i po delší době.
  7. Kolem víčka pak nádobu omotejte bavlněným provázkem. Tak budete mít jistotu, že se do láhve nedostane vzduch a olejíček se nezkazí. Lahvičku nenechávejte na sluníčku, ale na nějakém temném místě, třeba ve vaší skříňce na léky.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X