Nikotin působí nejen na plíce, ale také mozek nebo močový měchýř: zjistěte jak

O souvislosti mezi kouřením a rakovinou plic slyšel jistě každý. Ale věděli jste, že je kouření spojeno také se srdečními chorobami, cévní mozkovou příhodou a jinými chronickými onemocněními? A proč jsou elektronické cigarety stejně škodlivé?

Nikotin obsažený v cigaretách a doutnících může také zvýšit riziko rakoviny močového měchýře, krku, úst, ledvin, děložního čípku a slinivky břišní.

Myslíte si, že vás mohou ochránit moderní e-cigarety? I v nich je nebezpečný nikotin, který je pro tělo toxický. Jaký je vliv nikotinu na naše zdraví a opravdu nás může zabít? Podívejte se na fakta.

Co je nikotin

Nikotin je nebezpečná a vysoce návyková chemická látka. Může způsobit zvýšení krevního tlaku i zúžení tepen a tím omezit průtok krve do srdce. Přispívá také ke ztvrdnutí arteriálních stěn, což může vést k infarktu.
Tato chemikálie zůstává v těle 6-8 hodin v závislosti na tom, jak daný člověk často kouří. Bohužel, stejně jako u dalších návykových látek, se při vysazení nikotinu dostavují vedlejší účinky, které nutí uživatele v příjmu nikotinu pokračovat.
Velkým omylem dneška je přesvědčení, že například tolik oblíbené e-cigarety jsou „zdravější“ oproti těm běžným a že mají nižší obsah nikotinu. Opak je ale pravdou. Některé z nich obsahují ještě více nikotinu než klasické cigarety.

Kouření způsobuje vážné zdravotní komplikace
pixabay.com

Vliv nikotinu na mozek

Stále slyšíme jen o vlivu kouření a nikotinu na plíce potažmo srdce, ale co tato látka vyvolává v lidském mozku?
Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) má kouření velice negativní vliv na mozek hlavně během dospívání, kdy se některé části mozku stále ještě vyvíjejí. Podle studie CDC užívání nikotinu během dospívání zvyšuje riziko psychiatrických poruch i kognitivního poškození v pozdějším životě.
Nikotin totiž do značné míry ovlivňuje tu oblast mozku, která je zodpovědná za pozornost, paměť a učení.

Elektronická cigareta je co do obsahu nikotinu stejně škodlivá, jako klasická
pixabay.com

Další nebezpečí užívání nikotinu

Nikotin je vysoce nebezpečný zejména pro těhotné ženy, respektive pro vyvíjející se plod. Může totiž ovlivnit vývoj jeho mozku a také zvyšuje riziko předčasných porodů i porodů mrtvých novorozenců.
U běžných uživatelů může tato látka vyvolat hypertenzi, cukrovku, obezitu, neurobehaviorální poruchy, neplodnost a dokonce i respirační selhání. I když se to v běžném životě nemusí tolik projevit, jakmile kuřák onemocní například chřipkou nebo jiným respiračním onemocněním, jeho oslabené plíce pak nemusí takové onemocnění vůbec zvládnout.
Odborníci proto kouření vysoce nedoporučují, obzvláště u lidí mladších 21 let, pro které může mít nikotin nevratné následky.

I nikotinem se lze předávkovat k smrti
pixabay.com

A ano, nikotin může opravdu zabíjet, ať už pomalu nebo rychle. Tak jako dalšími návykovými látkami, i nikotinem se lze předávkovat. Smrtelnou dávkou pro normálního člověka může být 50-60 mg nikotinu, což odpovídá zhruba 15 až 20 cigaretám vykouřeným rychle za sebou. Zvyklému kuřákovi to nejspíš neublíží, ale pro začátečníka to může být opravdu velké nebezpečí.
Pokud tedy přemýšlíte o tom, že přestanete kouřit, vězte, že uděláte pro své tělo to nejlepší, co můžete.

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X