Co se děje s naším tělem během anestezie? Jaké vedlejší účinky očekávat?

Většina operačních zákroků probíhá tak zvaně pod narkózou. Mnoho z nás ale neví, co se s naším tělem během tohoto stavu vlastně děje. Obecně se podle rozsahu rozlišují čtyři hlavní typy anestezie – lokální, regionální, celková a tak zvaná anestesie za soumraku neboli monitorovaná anesteziologická péče. Všechny jsou určeny k tomu, abychom se během operací a dalších lékařských zákroků cítili pohodlně a bezbolestně. Co se s naším tělem děje během celkové anestezie a těsně po ní?

Náš mozek se dostane do stavu, který je podobný spánku

Když se řekne celková anestezie, možná se vám okamžitě vybaví spánek. A skutečně, při anestezii se náš mozek dostane do stavu, který připomíná spánku. Účinné látky, které se při anestezii podávají, totiž ovlivňují komunikaci mezi neurony v mozku podobným způsobem, jako když spíme. Omezují pohyb klíčového proteinu, který následně snižuje komunikaci mezi neurony v mozku. I proto se „po probuzení“ z anestezie cítíme ospalí.

Může dojít k poklesu krevního tlaku

Z filmů si možná pamatujete, že během operace je sledován tlak pacienta. Je normální, že se krevní tlak v průběhu operace mírně mění, jednak to může být důsledek aktivace našeho sympatického nervového systému během zahájení anestezie, jednak může krevní tlak klesnout, pokud během operace ztratíme více krve.

Proč se operuje nalačno

Obvyklým pravidlem je vyhnout se před operací zahrnující celkovou anestezii jídlu a pití. Existuje mnoho důvodů, proč bychom se měli před operací vyvarovat požití čehokoli, ty hlavní se týkají našeho trávení a dýchání. Během anestezie ztrácíme schopnost kašlat, naše dýchací cesty zůstávají otevřené a nejsou chráněny před vniknutím žaludečního obsahu do plic. To by mohlo způsobit závažnou infekci a zánět plic.

Můžeme se třást a mít husí kůži

Jedním z nejčastějších vedlejších účinků anestezie je snížená tělesná teplota. To může způsobit třes a husí kůži. Během operace může tento vedlejší účinek vypadat, jako by se pacient probouzel a uvědomoval si své okolí, i když ve skutečnosti jde jen o reakci těla na pokles tělesné teploty. Někdy může třes a husí kůže přetrvávat i po probuzení, ale do půl hodiny by mělo dojít k jejich odeznění. 

Můžeme být dehydrovaní

Správná hydratace je nesmírně důležitá pro naše celkové zdraví a pohodu, a to bez ohledu na náš aktuální zdravotní stav. Protože se ale obvykle doporučuje před chirurgickým zákrokem nic nejíst ani nepít, existuje riziko, že dojde k dehydrataci. Proto je vhodné tělo dobře hydratovat již několik dní před operací a následně také v době rekonvalescence.

Můžeme trpět zácpou

Anestezie může vést k zácpě, a to i v případě, že před zákrokem jste těmito problémy netrpěli. Některé typy anestezie zpomalí trávicí systém, takže je pro naše tělo obtížnější přijímat potravu. To může vést k tomu, že lidé mají po anestezii zácpu, zejména pokud po operaci užívají léky proti bolesti, které také přispívají ke zpomalení trávicího systému. Zároveň je to také jeden z důvodů, proč je půst před operací prospěšný. Chcete-li omezit pooperační zácpu, zkuste pít více vody, vyhnout se kofeinu, přidat do stravy více vlákniny a zvýšit úroveň pohybu, pokud je to možné.

Můžeme pociťovat nevolnost

Nevolnost a zvracení jsou velmi časté vedlejší účinky anestezie. Ve skutečnosti jsou tyto nežádoucí účinky, které jsou známé pod odborným názvem „pooperační nevolnost a zvracení“, způsobeny některými léky a dehydratací. I když se tyto vedlejší účinky nezdají být příliš závažné, může tento stav vést k dehydrataci, bolesti a dalším problémům, které mohou ovlivnit vaše zotavení a hojení.

Ruce s chirurgickými nástroji při operaci.
zdroj: freepik.com

Může dojít k dočasné ztrátě paměti

Dočasná amnézie je další nepříjemný vedlejší účinek, který může doprovázet celkovou anestezii. Studie prokazují, že někteří lidé si dokonce nejsou schopni vzpomenout na celé dny, které operaci předcházely. Tato ztráta paměti je obvykle celkem neškodný vedlejší účinek způsobený léky používanými při anestezii, ale pro pacienty může být příčinou stresu. Neschopnost vzpomenout si může způsobit, že se pacient dostane do spirály úzkostných myšlenek. Podle článku v časopisu Anesthesia & Analgesia má většina pacientů, u kterých se tento vedlejší účinek projeví, problémy s krátkodobou pamětí již před zákrokem, ale někteří mohou mít problém vybavit si nové krátkodobé vzpomínky, které se odehrály v den, kdy se probudili.

Můžeme být zmatení nebo v deliriu

Po operaci může dojít též ke zmatenosti, zejména v prvních hodinách po probuzení. Obvykle jsou příčinou léky, špatný spánek v důsledku bolesti a nízká hladina kyslíku, ale někdy může být příčinou též infekce. Zmatenost může také souviset se ztrátou paměti a zhoršovat se následnou úzkostí a strachem. Techniky snižující stres, jako je meditace a dechová cvičení, a také specifické léky mohou pomoci snížit úzkost a zmírnit příznaky.

V některých případech však může být zmatenost závažnější. Podle odborníků jsou k pooperačnímu deliriu náchylnější starší osoby. Většina případů deliria trvá týden nebo méně, přičemž příznaky postupně ustupují, jak se pacient zotavuje z operace. Stav ale může trvat týdny nebo měsíce u pacientů s určitými paměťovými nebo kognitivními problémy, jako je demence, poruchy zraku nebo sluchu, nebo s pooperačním deliriem v anamnéze.

Svaly nám mohou škubat nebo můžeme dostat škytavku

Podle výzkumů jsou možnými vedlejšími účinky anestezie také svalové křeče, záškuby a škytavka. I když to může vypadat, že se člověk probouzí, je to jen reakce těla na anestezii. Obvyklým viníkem tohoto nežádoucího účinku je propofol, jeden z nejčastěji používaných léků v anestezii. Podle zprávy zveřejněné v odborném časopise Medicine vám následně mohou být podány účinné látky, které zajistí, abyste se během operace nehýbali. Ve vzácných případech mohou tyto svalové záškuby nebo škytavka pokračovat i poté, co se pacient probudí.

Anestezii vám může aplikovat i zubař? Víte, čeho byste se před návštěvou zubní ordinace měli vyvarovat?

Zdroj: verywellhealth.com, medlineplus.gov, ncbi.nlm.nih.gov, medicalnewstoday.com, jme.bmj.com, journals.lww.com, hindawi.com, romper.com, thehealthy.com, static1.squarespace.com, cell.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Dobrý den, zajímavý článek. Jsem po 14 anesteziích a jsem v pořádku. Po operaci ramene jsem měla hodinovou plačtivou příhodu a nemohla jsem přestat. Po odeznění narkózy jsem dostala jiný lék a po prospání bylo vše jako dřív..
    Všem pacientům přeji dobré zdraví. Jitka

  2. Dobrý den. Já mám zážitek,že mi přestávala fungovat anestezie a to bych nechtěla znovu zažít. Totální bezmoc, vše slyšíte, ale nelze nic dělat.Pocit,že se dusím neb jsem měla intubaci. Strašná žízeň. Chcete hnout rukama,nohama-haló slyším vás,jsem vzhůru, dělejte něco! Stalo se tak při akutní operaci po porodu,nebyla plánovaná.Vše přišlo ráz na ráz.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X