Víte, co všechno nepatří do toalety? Do seznamu patří vlhčené ubrousky i kočkolit

Používáte váš záchod občas jako odpadkový koš? A víte, že mnoho věcí, které většina z nás do toalety vhazuje, tam vůbec nepatří? Odpad, který v toaletě nemá co dělat, může způsobit poměrně velké problémy, a to nejen vám či sousedům. Co do toalety tedy rozhodně nepatří?

Toaleta

Nezapomínejte na to, že záchod není odpadkový koš, do kterého můžete vhodit vše, co nepotřebujete. Ať už se jedná o zbytky jídla, použitý olej či vlasy, nic z toho do záchodu jednoduše nepatří. Tím, že vhazujete do toalety všechno možné, porušujete kanalizační řád a problematizujete i práci čističce vod. Přitom tak můžete činit z pouhé neznalosti.

Odpad z kuchyně

Ač to může mnoho osob překvapit, do záchodu nepatří odpad z kuchyně, a to ať už se jedná o použitý olej či tuk, kávovou sedlinu, odpad z kuchyňského drtiče či zkažené jídlo, popřípadě zbytky. Bioodpad z kuchyně či kávovou sedlinu dejte raději na kompost a použitý olej do speciálních kontejnerů.

Vlhčené ubrousky

Vlhčené ubrousky používáme k odlíčení, ale také při péči o nejmladší členy rodiny. Víte, že vlhčené ubrousky do záchodové mísy nepatří? I když je jejich používání stále populárnější, jedná se o problém. Vlhčené ubrousky se totiž oproti toaletnímu papíru nerozkládají. Důvod je jednoduchý, nejsou vyrobeny z papíru a mohou ucpávat kanalizaci a poškozovat čerpadla. Do záchodu nepatří ani kuchyňské utěrky.

Léky

Pokud jste doposud vhazovali do toalety i prošlé léky, je na čase přestat. Léky a různé chemikálie mohou v čistírnách vod způsobovat velkou neplechu. Ničí totiž mikroorganismy, které mají za úkol odstranit biologicky odbouratelné látky, může také hrozit, že se v nepatrném množství dostanou zpět do oběhu.

Hygienické potřeby

Do záchodu samozřejmě nepatří ani hygienické potřeby, nejedná se jen o dámské hygienické doplňky, ale také o vatové tyčinky, odličovací polštářky či dětské pleny. Problémy mohou způsobovat také vlasy či zubní nit. Všechny tyto hygienické potřeby proto vhazuje do odpadkového koše.

Kočkolit

Máte-li doma kočku, uklízejte po ní s rozumem. Do záchodové mísy nepatří ani kočkolit, a to i přesto, že na obalu může být uvedeno něco jiného. Kočkolit se totiž ve vodě několikanásobně zvětší a hrozí riziko ucpání záchodu.

Další nešvary

Myslete také na další drobnosti, které o záchodu nepatří, jedná se o nerozpustné materiály, jako je písek, kamínky či žvýkačky. Nosíte-li kontaktní čočky, nevhazujte je po použití do záchodu, i když se jedná o drobné předměty, do toalety rozhodně nepatří. Do toalety nesplachujte také kondomy, což se zdá jako nejjednodušší řešení, ale ty patří také do odpadkového koše. A pokud patříte mezi kuřáky, které filtry z cigaret vhazují do toalety, s tímto nešvarem také přestaňte.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X