Violka nejenže hezky vypadá a krásně voní, ale i léčí

Když se řekne violka vonná, snad jen lehce tápeme, o jakou rostlinu se jedná, když dodáme fialka, jsme doma. Tu známe přece všichni, hlavně tedy její krásné kvítky a především vůni.  V našich končinách je poměrně hojně rozšířena, i když je to zřejmě nepůvodní rostlina. Jejím domovem je jih Evropy, dnes však roste všude, kde je teplo. U nás je známa od středověku.

Sbíráme…

Z violky pro léčebné účely sbíráme oddenek a nať rostliny. Oddenek se sbírá na podzim, nať zase v době květu, to je v březnu a dubnu. Květy jsou fialové s fialovou ostruhou, mohou být i bílé nafialovělou ostruhou.

Oddenek a nať ihned po sběru sušíme, pokud zvolíme umělé sušení, neměla by teplota přesáhnout 40 °C.

Rostlina obsahuje

Oddenek a v menší koncentraci i nať obsahují saponiny, hojivý sliz, flavonové glykosidy, voskové látky, alkaloid violin, vonnou silici, sloučeninu kyseliny salicylové, což je účinná látka acylpirinu.

Léčivé účinky

Fialka se díky látkám obsaženým v oddenku a nati používá k odkašlávání, má močopudné účinky, diuretický účinek, působí proti revmatismu, lze ji využít ve formě obkladů či koupelí na špatně se hojící rány, pomáhá při léčbě hemoroidů, při vypadávání vlasů, při kožních onemocnění dětí, při bolestech v krku, ekzémech, lupénce, při kožním ekzému u kojenců a miminek, zlepšuje stav cév.

Využití violky

Nálev: jednu čajovou lžičku violky zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 minut (květy) vylouhovat, kořen pak 15 minut. Pijeme 3x denně.

Odvar: lžíci violky povaříme pět minut ve vodě a necháme 10 minut louhovat, poté používáme zevně.

Olej: dvě hrsti fialkových květů naložíme do 0,5 l mandlového oleje a necháme alespoň týden stát na tmavém místě. Když květy vyblednou, přecedíme. Používáme rovněž zevně jako obklad.

Upozornění: při předávkování způsobuje violka nevolnost, Nepoužívejte dlouhodobě.

Dochucovadlo: využijeme třeba na salátové zálivky. To připravíme tak, že květy fialky smícháme s vinným octem a necháme na dva až tři týdny odležet, poté použijeme.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X