V minulosti byla vejce často dávána do souvislosti se srdečními chorobami. Obsahují sice řadu živin, ale i cholesterolu. Co odhalily nejnovější výzkumy v oblasti vlivu cholesterolu na lidský organismus? A kolik vajec denně je v pořádku?
Nebojte se cholesterolu
Není to tak dávno, co byl cholesterol téměř sprosté slovo. Lidé se vyhýbali vajíčkům obloukem v obavách ze srdečních chorob a mrtvice. Posléze se přišlo na to, že cholesterol může být jak dobrý, tak i špatný. Nejnovější výzkumy jdou ale ještě dál a zcela popírají souvislost mezi konzumací cholesterolu a vznikem srdečních onemocnění.
Vědecký tým z Univerzity v Harvardu zveřejnil v květnu roku 2020 závěry rozsáhlého výzkumu. Studie trvala přes dvacet let a posuzovaly se při ní údaje 215 618 pacientů. Závěry publikované serverem nhs.uk jasně prokázaly, že běžná konzumace vajec, tedy jedno vejce denně, nemá žádný negativní vliv na lidské zdraví. Zároveň se nepodařilo prokázat souvislost se vznikem srdečních onemocnění nebo mozkové mrtvice.
Špatný životní styl škodí nejvíce
Z výsledků studie jasně vyplývá, že největším rizikem vzniku zmíněných chorob je dlouhodobě špatný životní styl. Respondenti, kteří dodržovali střídmou a rozmanitou stravu a věnovali se pravidelnému pohybu, měli velmi malou pravděpodobnost rozvoje srdečních chorob.
Naproti tomu lidé, kteří se stravovali celkově nezdravě, a nadměrná konzumace vajec byla součástí jejich nezdravého životního stylu, měli větší riziko civilizačních onemocnění.
Jedno vejce každý den
Vejce jsou výživově cennou potravinou. Obsahují nespočet prospěšných látek, spoustu bílkovin a minimum tuku. Pokud si hlídáte zdravou stravu, měli byste si dát záležet na jejich přípravě. Vejce smažené na vrstvě oleje nebo vařené v silně osolené vodě vám určitě na zdraví nepřidá.
Naučte se připravovat vejce jednoduše a zdravě. Nejvhodnější je vařit vejce ve vodě nebo pošírovat v rozvířené octové vodě. Tak získají zajímavou a plnou chuť a jejich výživová hodnota zůstane zachována.