Propadáte depresivním stavům a spoléháte se na pomoc tabletek? Občas se do takové situace dostane každý, ale je třeba myslet na to, že antidepresiva nejsou bez vedlejších účinků. Na jedné straně léčí, na druhé mohou uškodit.
Jen tabletky nestačí
Antidepresiva jsou účinná, dělí se podle mnoha kritérií. Přesný postup jejich práce v lidském těle není ověřený, ale často se zmiňuje umělé zvyšování hladiny neurotransmiterů jako je noradrenalin a serotonin, které jsou zodpovědné za emoce a nálady. Díky tomu se projevy deprese odstraní poměrně rychle.
Od skutečné příčiny vám ale většinou nepomohou, na to je třeba podpůrné léčby a odborných terapií. Na hluboké deprese a patologické stavy, kdy jste psychicky na dně, samotná antidepresiva nestačí. Jen byste oddálili problém a později museli přistoupit na invazivnější léčbu. Jen málokdy je ale lékaři předepisují na lehčí stavy, vždy dávejte přednost samostatné terapii, která pracuje s psychikou a podporuje vaše mentální zdraví bez toho, abyste museli svoje emoce a nálady tlumit antidepresivy a bojovat s jejich vedlejšími účinky.
Antidepresiva bez receptu
Nikdy neužívejte antidepresiva ani léky s podobným účinkem bez předchozí konzultace s lékařem. Jsou vázaná na předpis a sehnat je bez receptu nelze. První výsledky na sobě pocítíte už po dvou týdnech, nesmíte ale vynechat ani jednu dávku, aby si tělo na nové látky zvyklo. Pokud se ale váš stav do jednoho měsíce nezlepší, pravděpodobně máte špatně nastavené denní dávky nebo je třeba předepsat jiný typ. Antidepresiva vyžadují čas a užívají se minimálně půl roku.
Vedlejší účinky antidepresiv
Vedlejší účinky se projeví téměř okamžitě, ze začátku budete ale bojovat jen s mírnými změnami, které časem odezní nebo se zmírní na únosnou mez. Jde především o malátnost, sucho v ústech nebo dočasné nevolnosti. Bohužel vás může potrápit i celá řada dalších komplikací, které často nevymizí ani s vysazením antidepresiv.
- úporné bolesti hlavy, migrény
- ztráta libida
- neschopnost dosáhnout orgasmu
- živé sny a noční můry, paranoia
- oploštění emocí nebo serotoninový syndrom
- přibývání na váze
- bušení srdce, zvýšení tělesné teploty
Věčná berlička
Antidepresiva se nemusí užívat doživotně. Jejich vysazení ale musí být řízené a budete se jich zbavovat několik týdnů, kdy se dávky postupně snižují. Při spontánním konci byste mohli trpět syndromem z odnětí, který často vede k opětovnému nasazení léčby. Ani při delším užívání se ale nemusíte bát vzniku závislosti, antidepresiva s sebou údajně žádný takový potenciál nenesou. Často se ale zaměňují za benzodiazepiny, které se předepisují na úzkosti, nespavost a tenzi. Tam je riziko návyku vysoké a užívání se doporučuje jen v řádu několika týdnů.
Pomoc pro všechny
Antidepresiva užívají především dospělí, kteří se dostanou do psychických problémů. S podporou terapie je léčba většinou úspěšná. Co když je ale žena těhotná nebo potřebují stejnou léčbu děti? Neobávejte se, nabídka antidepresiv, schválených a u nás dostupných, je poměrně široká a lékař vždy vybírá lék na míru specifickým potřebám pacienta – věk, pohlaví, fyzický i psychický stav, zdravotní komplikace nebo chronická onemocnění. U žen se léčba liší v těhotenství a krátce po porodu, kdy je dítě odkázáno na mateřské mléko.
Stejně tak se musí oddělovat případy dlouhodobé, které vyžadují léčbu v řádu měsíců nebo let a vykazující parametry hluboké deprese, a stavy, kdy se o ženu pokouší úzkosti vyvolané současnou situací a psychickým náporem souvisejícím s novou sociální rolí. I u dětí a adolescentů se musí přistoupit k individuálnímu posouzení a vše konzultovat na oddělení dětské nebo dorostové psychiatrie.
Zdroj: nhs.uk