70 milionů dospělých lidí dnes trpí hypertenzí, vysokým krevním tlakem. Neměli byste ignorovat varovné příznaky, které poté mohou vést až k srdečnímu selhání, onemocnění ledvin nebo k srdečnímu infarktu. Lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem často disponují těmito příznaky a co je nejděsivější je, že jeden z pěti dospělých si svým vysokým krevním tlakem ani není vědom. Naštěstí mnozí lékaři tvrdí, že pravidelné cvičení a zdravá strava je úspěšnou prevencí hypertenze.
Pojďme si říct, jaké jsou hodnoty krevního tlaku:
- 110/65 a méně je nízký krevní tlak
- 120/80 je normální krevní tlak
- 120-139/80-89 je tlak na hranici
- 140-159/90-99 – první stupeň vysokého krevního tlaku
- 160 a výše / 100 a výše – druhý stupeň vysokého krevního tlaku
Příznaky vysokého krevního tlaku
Pokud zaznamenáte kterýkoli z níže uvedených příznaků vysokého krevního tlaku, je velmi nutné, okamžitě reagovat…
- Poruchy paměti, neschopnost udržet koncept v hlavě – to vše je varovným signálem, který dále může dojít až mrtvici, která postihuje plných osm z deseti lidí. Infarkt pak podle průzkumu postihuje jednoho člověka z deseti, a to v důsledku dlouhodobého vysokého krevního tlaku.
- Aneurysma je pak dalším varovným signálem, jedná se o oslabené krevní cévy, které samozřejmě sami nemůžeme zaregistrovat.
- Oční problémy, závratě, mdloby jsou pro změnu projevem nízkého krevního tlaku. Ten je typický zejména u lidí starších 65 let. Vnímat můžete rozmazané vidění, studenou a bledou kůži, dušnost a únavu. V mladším věku však může znamenat také těhotenství.
Potraviny na snížení tlaku: Hypertenze se zdárně urovnává za pomoci jablečného octa, potravin bohatých na draslík, hořké čokolády, bílého čaje, středomořské stravy, potravin bohatých na vlákninu a na omega-3 mastné kyseliny.
Nízký krevní tlak
Zatímco mnoho lidí trápí vysoký krevní tlak, mnoho lidí má problémy také s nízkým krevním tlakem, neboli hypotenzí. Nízký krevní tlak je u mnoha lidí chronický, ale může být vyvolát i konkrétními příčinami, které si níže popíšeme. Při nízkém krevním tlaku hrozí nárůst plaku v cévách a někdy dochází k horšímu prokrvení mozku a srdce. Při rychlém poklesu se mohou objevit i závratě.
Příznaky nízkého krevního tlaku
- Mdloby
- Nevolnost
- Deprese
- Únava
- Jemná, studená a bledá kůže
- Slabost a závratě
- Rozmazané vidění
- Mělké a rychlé dýchání
- Nedostatek koncentrace
- Bolest na hrudi
- Krvácení z nosu
- Hluk v uších
- Bolest hlavy
- Zmatenost
Ke změnám tlaku může vést i mnoho příčin, mezi které patří:
- srdeční problémy
- nedostatek výživy
- přepracování, přetěžování těla
- nevyspalost, málo odpočinku
- některé léky
- těhotenství
- alergické reakce
- endokrinní problémy
Závěr: Špatný krevní tlak se nevyplatí ignorovat, jelikož má negativní dopad na naše tělo a pokud se neléčí, může mít až fatální následky. Pokud vás dlouhodobě trápí některý z příznaků, které jsme si uvedli, nechte se vyšetřit lékařem, který následně stanoví vhodný postup léčby. Rovněž se jedná o signál pro změnu životního stylu.