Také se každé ráno obáváte okamžiku, až na sebe pohlédnete do zrcadla? Jedním z důvodů mohou být nepříjemné váčky, které se jako by přes noc objevily pod vašima očima. I když spoustu lidí trápí, většinou jsou pouze estetickým problémem a nevyžadují specifickou léčbu. Zároveň existují účinné způsoby, jak se jich poměrně rychle zbavit nebo je alespoň zmenšit.
Co váčky pod očima způsobuje?
Váčky pod očima mohou být vznikat z různých příčin. Částečně bývají zděděné, ale většinou se více objevují a zhoršují s věkem, když tkáně kolem očí postupně slábnou a ochabují. To umožňuje posun tuku do dolních víček, takže vypadají nateklá. V této oblasti se též může hromadit tekutina, což může vést k otokům. Pod očima se také mohou následkem oteklých víček objevit stíny, které způsobují tmavé kruhy a unavený vzhled. K tvorbě váčků přispívají i další faktory, jako je nedostatečný spánek, kouření či rozmanité alergie. Některé domácí prostředky mohou naštěstí pomoci váčky zmírnit nebo odstranit, zejména pokud jsou způsobené otoky.
Čajové sáčky
Čaj není jen na popíjení. Čajové sáčky můžete velmi jednoduše použít i pod oči, abyste zmírnili váčky a tmavé kruhy. Kofein v čaji obsahuje silné antioxidanty, které pomáhají zvýšit průtok krve do pokožky. Pro své protizánětlivé účinky je doporučován zejména zelený čaj, jehož pozitivní vliv prokázala i studie. Použití čajových sáčků je velmi jednoduché. Nechte dva čajové sáčky 3 až 5 minut louhovat. Následně je dejte na přibližně 20 minut do ledničky. Poté vymačkejte přebytečnou tekutinu a naneste ji na oblast pod očima. Čajové sáčky položte na oči a nechte působit 15 až 30 minut.
Studený obklad či konvička Neti
Další velmi účinný prostředek na váčky pod očima představuje obyčejný studený obklad. Přikládání chladu na danou oblast může pomoci cévám rychle se stáhnout a přinést dočasnou úlevu. Studeným obkladem v domácích podmínkách může být nejen vlhká žínka či tamponek, ale také vychlazená čajová lžička či plátky okurky. Účinky okurky potvrzují i výzkumy. Pokud chcete použít například sáček mražené zeleniny, zabalte ho do čisté utěrky, abyste ochránili pokožku před přílišným chladem. Studený obklad stačí přiložit jen několik málo minut. Kromě přiložení vlhkého tamponku nebo žínky na ně můžete též velmi jemně tlačit. Tento postup byste měli provádět ve vzpřímené poloze. Některým lidem s odstraněním váčků pod očima pomáhá také výplach dutin solným roztokem pomocí konvičky Neti.
Dostatečná hydratace
Voda tvoří přibližně 60 % naší hmotnosti. Vzhledem k tomu by nás tak nemělo překvapit, že ke vzniku váčků může přispět též dehydratace. Nejen z tohoto důvodu je tak vhodné věnovat pozornost pitnému režimu a pít dostatečné množství vody. Naopak větší množství alkoholu a kofeinových nápojů k dehydrataci přispívá.
Spánek s mírně zvednutou hlavou
Zkuste si během spánku vyvýšit hlavu pomocí dalších polštářů. Zvednutí hlavy pomáhá zabránit hromadění tekutiny v dolních víčkách. Kromě toho, jak spíte, je důležitým faktorem také to, jak dlouho spíte. I když nedostatečný spánek nemusí váčky a kruhy pod očima nutně způsobit, často je jedním z faktorů.
Dostatek vitamínu C a omezení soli
S přibývajícím věkem ochabují svaly a tkáně v okolí očí. Zvýšení příjmu vitamínu C může vašemu tělu pomoci vstřebávat více kyseliny hyaluronové i lépe tvořit kolagen. Mezi vhodné potraviny bohaté na vitamín C patří například pomeranče, červená paprika, kapusta, brokolice či jahody. Příčinou vzniku váčků pod očima může být též přílišná konzumace slaných potravin, neboť sůl přispívá k zadržování tekutin v těle.
Váčky pod očima mohou souviset též s nadměrným zadržováním vody v těle. Jak se tohoto problému zbavit?
Zdroj: mayoclinic.org, livescience.com, sciencedirect.com, medicalnewstoday.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov