Účinky zeleného čaje

Zelený čaj, původem z Číny a Indie, je pro své pozitivní zdravotní účinky konzumován už po staletí, a i v dnešní době se stal globálním hitem ve zdravé výživě. Většina typů čaje pochází z rostliny jménem Camellia sinensis.

Už velice dlouho je tento druh čaje součástí tradiční čínské medicíny, a to přes více než 4000 let. Objevení jeho povzbuzujících účinků je datováno z období cca 2737 př. n. l. a možná se jednalo jen o náhodu, kdy si tehdejší císař vařil vodu a do ní mu spadly lístky čajovníku. Následně pak objevil jeho energizující sílu. V Evropě se čajovník objevuje v 17. století a zejména pak v 19. století se začaly zakládat čajovníkové plantáže v příznivých oblastech skoro po celém světě.

V závislosti na oxidaci lístků vzniká charakteristický druh čaje. Oproti zpracování čaje černého je při výrobním postupu zeleného čaje zabráněno jeho oxidaci neboli hnědnutí čajových lístků. Tímto postupem si pak zelený čaj zachovává svou barvu.

Lékař Chang Hua pravil, že: „Ten, kdo pije zelený čaj, žije déle, je zdravý a vitální.“ Dále pak, Dr. Nicolas Direks v roce 1641 uvádí: „Pití zeleného čaje pomáhá lidem zbavit se bolesti a utrpení. Čaj přináší energii, podporuje činnost mozku.“ Ostatně, účinky zeleného čaje jsou již dnes známy takřka po celém světě a například Japonci k tomuto nápoji rádi dodávají označení „filozof mezi nápoji“.

Podle japonských studií zelený čaj redukuje stres a má relaxační účinky. To vše je zapříčiněno díky aminokyselině L-Theanin. Studie J.H. Hughse či Dr. Bejnamina Gurskina poukazují na antibakteriální a protizánětlivé účinky, a to díky obsaženému chlorofylu působícím při krvetvorbě.

Neslazený zelený čaj nemá žádné kalorie. Množství obsaženého kofeinu je závislé na délce luhování a použité směsi. Oproti černému čaji je však v zeleném podstatně méně kofeinu. Zelený čaj se prodává v různých formách, ale pokud máte tu možnost, dejte vždy přednost sypanému čaji, který má plnější chuť i vůni. Pokud si nejste jisti, kde sypané čaje pořídit, širokou nabídku zelených čajů naleznete v jakékoliv prodejně OXALIS.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X