Tužebník vám pomůže při chřipce, dně i revma

Přírodní aspirin. To je tužebník jilmový, ze kterého se před 100 lety začal aspirin vyrábět, a který se používá dodnes. Zatímco však aspirin má vedlejší účinky, tužebník nikoli.

Je to rostlina, která potřebuje vlhko, proto ji najdeme na březích řek a rybníků, na vlhkých loukách, podmáčených mezích a podobně. Je možné si ji vypěstovat doma na zahradě, avšak musí mít připravené vlhké prostředí. Sazenice se dají získat dělením ze starších rostlin vyskytujících se ve volné přírodě. Je půvabnou květinou, krásně vypadá také v čerstvých i suchých vazbách.

Sbíráme…

Z tužebníku sbíráme především květ, ale využít se dají i další části této rostliny. Pokud však setrváme u léčebných účinků, pak se jedná o sběr květu. Ty rozkvétají postupně a musíme je sbírat, než začnou spodní květy odkvétat. Sběr provádíme za suchého počasí, dopoledne a sušíme do 40 °C.

Sbírají se i pupeny, z nichž se extrahují vonné látky do parfémů. Z kořene se pak zase tvoří černé barvivo na textilie.

Tužebník obsahuje

Tužebník je především zásobárnou salicylátů a tím následně kyseliny salicylové, kterou známe pod názvem aspirin. Dále obsahuje flavonoidy, fenolické glykosidy, třísloviny a další léčivé látky.

Léčivé účinky

Je nasnadě, že tužebník má výborné účinky při chřipkách a horečkách, mírní bolesti, využívá se při dně, revma, artróze, zánětů očí, čistí krev, zabírá na kožní nemoci, velmi dobře léčí žaludeční nevolnost u dětí, má protizánětlivé účinky, je vhodný jako doplněk při poruchách trávení, překyselení žaludku, pálení žáhy a při léčbě žaludečních vředů. Pozitivně rovněž působí na hojení ran, doporučuje se i při zánětech ledvin, močových cest a močového měchýře.

Využití rostliny

Čaj/nálev: 1 lžičku sušené drogy přelijeme 200 ml vroucí vody, vylouhujeme a pijeme 3x denně, můžeme však vypít až litr denně, pokud chceme odplavit škodliviny z těla. Pijeme ho vždy horký, aby se zvýšilo pocení. Na obklady je možné použít jak nálev, tak zředěnou tinkturu. Na oční výplachy se užívá dobře přefiltrovaný nálev.

Čaje, tinkturu i masti s obsahem tužebníku si můžete zakoupit v lékárnách a prodejnách přírodních produktů.

Použití v kuchyni: sušené květy tužebníku se občas používají k dochucení domácích ovocných vín a listy k dochucení pivních speciálů.

Upozornění: tužebník by neměly užívat děti do tří let a pozorní by měli být lidé, kteří jsou citliví na salicyláty. Jinak žádné vedlejší rostlina nemá.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X