Proč nám při jídle často teče z nosu?

Tečení z nosu je obvykle spojováno především s konzumací kořeněných jídel, ale existuje i mnoho dalších důvodů, proč k tomuto nepříjemnému problému při jídle může docházet. Co se tedy vyplatí vědět, až budete příště při obědě opět sahat po kapesníčku?

Není rýma jako rýma

Člověku může při jídle nebo též po jídle téct z nosu, protože má alergii na určité potraviny. V takovém případě jde o alergickou rýmu. Pokud člověku teče z nosu, aniž by měl potravinovou alergii, může se jednat o tzv. gustatorní rýmu nebo vazomotorickou rýmu. Vodnatý výtok z nosu mohou ve všech případech doprovázet též následující příznaky:

  • pocit ucpaného či překrveného nosu
  • nadměrné množství hlenu v krku
  • kýchání
  • kašel

Alergická rýma

Její příznaky obvykle vyvolá přítomnost určitého alergenu v prostředí, například roztoči, pyl nebo zvířecí srst. Někteří lidé mohou mít podobný druh alergické reakce i na některé druhy potravin. Alergická rýma může kromě výše uvedených příznaků způsobovat též svědění očí, úst, hrdla nebo kůže, pocit suchých očí či slzení očí. Pokud jde o alergickou reakci na určitou potravinu, může se objevit nejen během konzumace daného pokrmu, ale i několik minut či desítek minut poté. Mezi běžné potravinové alergeny patří například arašídy, rozmanité druhy ořechů, korýši a mořské plody.

Kořeněné jídlo jako příčina výtoku z nosu.
zdroj: unsplash.com

Gustatorní rýma

Když člověku po jídle teče z nosu, aniž by se objevily jiné příznaky alergické reakce, hovoří se o tak zvané gustatorní rýmě. Tento typ rýmy postihuje mnoho lidí po konzumaci horkých nebo kořeněných jídel. Při konzumaci těchto potravin je stimulován trojklanný nerv, který způsobuje, že člověku teče z nosu. K nejčastějším potravinám, které gustatorní rýmu způsobují, patří chilli, kari, zázvor, pálivé omáčky, salsa či pálivé papriky.

Jedinou prevencí je svým způsobem vyhnutí se spouštěcím potravinám. Pokud vám teče z nosu po konzumaci jakéhokoli jídla, existují též rozmanité nosní spreje a roztoky, které v boji s tímto problémem pomáhají.

Vazomotorická rýma

Vazomotorická rýma, nazývaná také idiopatická, je typ rýmy, která není vyvolána alergenem, ale určitými environmentálními a fyzikálními změnami, které způsobují zduření sliznice nosu. Mezi spouštěče, které mohou vyvolat vazomotorickou rýmu, patří kromě konzumace určitých potravin, nejčastěji opět kořeněných jídel či alkoholu, také:

  • určité pachy, jako jsou intenzivní parfémy či cigaretový kouř
  • změny počasí, včetně teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu
  • hormonální změny
  • změny emocí

Potravinovou alergii spolehlivě odhalí testy. Jak testování na rozmanité druhy alergií vlastně probíhá?

Zdroj: health.clevelandclinic.org, healthline.com, imaware.health

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X