Švestky patří mezi ovoce, které je opěvované na všech kontinentech a uznávané je i v čínské medicíně. Pro někoho je to skvělá pochoutka, pro někoho lék na potíže s trávením. Švestky je možné zakoupit v čerstvé i sušené podobě, která z nich je však zdravější? Budete se divit, ale čerstvé i dehydratované švestky se svými vlastnostmi liší a mají tělu co nabídnout.
Švestky a sušené švestky – vysvětlení
Švestky jsou oblíbené ovoce, jehož původ nacházíme ve starověké Číně. Jsou úzce spojovány s dalšími plody jako jsou meruňky, nektarinky nebo broskve. Sušené švestky mají vrásčitý a scvrklý vzhled a podobají se rozinkám. Mají však intenzivnější a koncentrovanější chuť.
Zdravé přínosy čerstvých a sušených švestek
Čerstvé švestky obsahují 11% doporučené denní dávky (RDI) vitamínu A, 23% RDI vitamínu C a 13% RDI vitamínu K. Kromě toho v nich nalezneme draslík, vápník, thiamin a železo. Jedinou nevýhodou pro některé lidi může být vysoký obsah cukru a uhlohydrátů. Obsahují však vitamín B, který může pomoci tyto sloučeniny metabolizovat a rozkládat.
Sušené švestky ztrácejí obsah vitamínu C. Koncentrace ostatních živin se však sušením zvyšuje. Díky tomu obsahují velké množství vitamínu K, který pomáhá vstřebávat glukózu, jež stabilizuje hladinu cukru v krvi a pomáhá při koagulaci krve. Navíc mají až 6x vyšší hladinu antioxidantů.
Sušené švestky jsou našlapané vlákninou
Dalším velkým přínosem sušených švestek je velký obsah vlákniny, která je nezbytná pro udržení zdravého trávení a pohybu střev. Vláknina spolu s dalšími užitečnými sloučeninami, jako je sorbitol a isatin, může pomoci snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Vysoký obsah vlákniny také zlepšuje zdraví střevní mikroflóry, která je u mnoha lidí poškozena kvůli nadužívání antibiotik.
Díky vysokému obsahu vlákniny jsou sušené švestky používány jako projímadlo.