Ten pocit jste již jistě zažili. Na ruce, noze či na zádech máte místo, které vás prostě svědí, a vy se co chvilku musíte poškrábat, abyste si alespoň na okamžik ulevili. Škrábání sice přinese rychlou úlevu, ale také zanechá pokožku zarudlou, podrážděnou a svědění se brzy vrátí. Naštěstí existují způsoby, jak můžete svědivé podráždění účinně zmírnit pomocí rozmanitých přírodních a domácích prostředků.
Příčiny svědění kůže
Předně je třeba říci, že kůže nás může svědět z mnoha rozmanitých důvodů. Citlivější pokožka například typicky více svědí na podzim a v zimě vinou suššího a chladnějšího vzduchu. Dalšími příčinami mohou být též nevhodné kosmetické produkty, které používáme, například určité typy mýdel, dále samozřejmě specifické kožní problémy v podobě ekzémů a dalších vyrážek a rovněž alergie či stres. V neposlední řadě může pokožka nepříjemně svědět po bodnutí hmyzem či kontaktu s některými rostlinami. Jak si od frustrujícího svědění ulevit?
Ovesné vločky
S nepříjemným svěděním vám mohou pomoci koloidní ovesné vločky. Ty se získávají tak, že se celé ovesné zrno, včetně otrubové vrstvy, různě prosévá a rozemílá. Výsledkem je jemný prášek, který je bohatý na řadu přírodních aktivních látek, které mají blahodárné účinky na pokožku. Z tohoto důvodu se přidává i do některých kosmetických produktů. Doma si ho lze snadno přidat do chladivé koupele nebo též do vlastní pleťové či vlasové kosmetiky. Příznivé účinky koloidních ovesných vloček v souvislosti se svěděním a suchostí kůže potvrzují i studie, které je doporučují i pro osoby s citlivou pokožkou, neboť pomáhají snižovat její podráždění.
Aloe vera a máta
Na svědění, jehož původcem je štípnutí od komára či spáleniny od sluníčka, je velmi účinný rostlinný gel aloe vera. Chladivou úlevu od svědění a bolesti může přinést také mátový olej, které obsahuje mentol. Jeho účinky byly potvrzeny i výsledky studie, která zkoumala pozitiva mátového oleje u těhotných žen, které trápilo svědění pokožky. Esenciální mátový olej musí být před aplikací na pokožku vždy zředěn v nějakém nosném oleji.
Hydratační krém
Hydratační krém má za cíl udržet pokožku vláčnou a hydratovanou. Aby ale takto skutečně fungoval, je třeba ho používat správně. Například je nutné, abyste ho na pokožku použili do několika málo minut poté, co se osprchujete. Nejvhodnější je nanést ho okamžitě po osušení. Rovněž se zaměřte na to, aby váš hydratační krém obsahoval ceramid, který pomáhá obnovovat kožní bariéru a zachytit vodu v pokožce. Vybírejte si též hydratační krémy, které neobsahují vonné látky a barviva, zbytečně by mohly pokožku podráždit.
Studený obklad
I pokud nemáte po ruce zrovna žádný z prostředků, které jsme uvedli výše, můžete si od svědění ulevit. Nepříjemné pocity vám pomůže zmírnit obyčejný chladný obklad, například studená vlhká žínka nebo ledový obklad zabalený do ručníku. Obecně můžeme říci, že chlad „rozptýlí“ naše nervy, což sníží nutkání pokožku škrábat. Stejným způsobem může pomoci i sprchování postiženého místa nebo celého těla ve vlažné až chladné vodě. Teplá voda naopak svědění zhoršuje.
Jedlá soda
V neposlední řadě vám od nepříjemného svědění může pomoci též jedlá soda. Výzkumy naznačují, že je účinnou léčbou řady plísňových onemocnění kůže, z nichž mnohé mohou způsobovat svědění, a úlevu přináší také v případě atopického ekzému. Jedlou sodu pacientům s ekzémem doporučují i organizace, které se zabývají léčbou tohoto kožního onemocnění. Doporučují přidat čtvrt šálku sody do koupele nebo smíchat jedlou sodu s trochou vody a vytvořit pastu, kterou si následně aplikujete přímo na postižená místa.
Dalším nepříjemným problémem, který s kůží může souviset, jsou kožní cysty.
Jak se jich v případě potíží zbavit?
Zdroj: medicalnewstoday.com, nationaleczema.org, link.springer.com, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov