Svalové křeče – umíte jim předcházet?

Před cvičením, během něho i po jeho skončení pijte hodně vody, abyste předešli dehydrataci. Ta je častou příčinou křečí. Pokud jde o stravu, tak se doporučuje jíst potraviny bohaté na vápník, například mléčné výrobky a sardinky.

Kvůli hořčíku jsou dobré ořechy a jádra, zdrojem vitaminu B2 – riboflavinu je jogurt a obohacené obilninové snídaně. V avokádu a rostlinných olejích je zase vitamin E, v rybách a vejcích je vitamin B12, který je dobrý pro osoby trpící nočními křečemi.

Co jsou křeče?

Nazývají se tak přetrvávající, bolestivé a mimovolní kontrakce svalů. Křeče mohou postihnout kterýkoliv sval, ale nejčastěji bývá „postižen“ sval lýtkový. Nejlepším způsobem, jak se svalového stahu například v lýtku zbavit, je jeho masírování a napínání. Prevencí proti křečím je zdravá výživa.

Pokud se křeče dostavují v průběhu tělesné námahy nebo bezprostředně po ní, jsou nejspíš důsledkem zvýšené tvorby mléčné kyseliny produkované svalovou činností. Je-li tělesná námaha opravdu intenzivní a počasí velmi horké nebo vlhké, bývá křeč nejpravděpodobněji způsobena dehydratací způsobenou nadměrným pocením. Ztrátu tekutiny a soli je třeba co nejrychleji nahradit izotonickým nápojem.

Jak křečím zabránit

Zabránit dehydrataci lze pitím dostatečného množství vody jak před cvičením, tak v jeho průběhu a bezprostředně po jeho skončení. Dostatečným množstvím je asi jeden litr vody na hodinu aktivity.

U výkonných sportovců je vhodným prostředkem proti křečím vitamin B2 obsažený v obohacených obilninových snídaních, jogurtu a libovém mase. Tato strava pomáhá také proti křečím při těhotenství a cukrovce.

Křeče v nohách někdy mohou signalizovat nedostatek vápníku, který je pro svalovou činnost nezbytný. Bohatým zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, sezamová semínka a sardinky i s rozloženými kostmi. Prospěšný je také hořčík, který obsahují ořechy a jádra. Dostavují-li se bolesti lýtek při rychlé chůzi, mohou být způsobeny zužováním tepen.

Noční svalové křeče

Jejich častou příčinou bývá špatný krevní oběh. Zmírnit je můžeme konzumací stravy bohaté na vitamin E. Starším lidem pomáhá proti nočním křečím také vitamin B12, jehož zdrojem jsou ryby, vejce, sýr a libové vepřové maso.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X