Alkohol očima lékaře: Je zdravý nebo nezdravý?

Pokud konzumujete alkohol, nebo se pohybujete mezi lidmi, kteří si ho rádi dopřejí, možná jste byli svědky mnohých mýtů a nepravd, které se o něm šíří. Alkohol je považován mnohými za metlu lidstva a nejčastější dohady se týkají skutečnosti, jestli je alkohol zdravý nebo nezdravý.

vinoAlkohol je z vědeckého hlediska řazen mezi drogy, ale stal se již natolik společensky přijatelný, že se již za drogu ani nepovažuje. Přesto je to droga a dlouho asi ještě bude, jelikož se jedná o návykovou látku, což je hlavní charakteristika každé drogy. Každý alkoholik totiž velice těžko snáší, když se mu jejich droga odebírá. Pokud se podíváme na alkohol ze zdravotního hlediska, některé nápoje mohou mít v malém množství skutečně pozitivní účinky, například červené víno. Pokud však shrneme alkoholické nápoje jako celek, mají na lidské zdraví spíše negativní vliv.

Nejčastější mýty týkající se alkoholu

  • Rozhodně není povzbuzující látkou, nýbrž působí tlumivě na funkce centrálního nervového systému.
  • Je mylné se domnívat, že alkohol zahřeje. Opak je pravdou, jelikož jeho konzumace zvyšuje výdej tepla pocením, takže se tělo ochlazuje.
  • Odnímá vodu mozkovým buňkám, čímž je ničí.
  • Poškozuje metabolismus celé řady vitamínů, kyseliny listové, zinku, hořčíku a draslíku, které jsou pro organismus velmi důležité.
  • Pokud člověk vypije již čtyři sklenky koncentrovaného alkoholu denně, může si silně poškodit některý důležitý orgán.
  • Dalším negativem je snižování schopnosti jater metabolizovat tuk.

Kdy alkohol pít a kdy ne

Velice důležité je, kdy alkohol pijeme. Traduje se, že sklenka slivovice po ránu člověka povzbudí, rozproudí krev a roztáhne cévy. Pravdou ovšem je, že sklenička alkoholu před snídaní je nebezpečnější, než dvě skleničky večer. Mnohem důležitější než co pijeme, je kolik a kdy. Je zjištěno, že doba, po kterou alkohol koluje v krvi a ničí mozkové buňky, kolísá v průběhu dne. Doba mezi ránem a polednem je nebezpečnější než pozdní odpoledne a večer. Alkohol vypitý při večeři tělo spálí mnohem rychleji, než ten, který vypijeme ráno. Rovněž je zajímavé, že poslední sklenička vypitá před rozchodem z mejdanu po půlnoci, zůstává v krvi déle, než ta před půlnocí, a navíc vyvolává větší vzestup alkoholu v krvi.

Důležitost toho, co pijeme

Alkohol se vyskytuje v různých nápojích v různých koncentracích. Pravdou je, že například pivo obsahuje pouze cca 4% alkoholu, víno 11% a koncentrovaný alkohol asi 35 – 40%. Ovšem ať pijete to nejslabší pivo, nebo naopak koncentrát, vždy se počítá množství čistého alkoholu. Takže vypití dvou piv znamená 40 ml alkoholu, což je stejné množství jaké je zhruba ve 100 ml slivovice.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X