Sůl nad zlato? Z hlediska zdraví spíš ne aneb jak nenásilně snížit příjem soli

Podobně jako cukr, je i sůl všude. I tam, kde ji nečekáme. Na jednu stranu je pro náš organismus určité množství soli nezbytné, ale většina z nás jí konzumuje mnohonásobně více. Dlouhodobá konzumace přílišného množství soli má ale řadu negativních účinků na naše zdraví, je jedním z faktorů, které se významně podílejí na vzniku civilizačních nemocí, jako je například vysoký tlak, cukrovka, onemocnění srdce a ledvin. Jak množství soli ve svém jídelníčku snížit?

Zvolte správnou strategii

Možná se obáváte, že jídlo bez soli nebude poživatelné. Je pravda, že zejména zpočátku vám váš oblíbený pokrm bude pravděpodobně chutnat o něco méně, ale časem si vaše tělo na „novou, neslanou“ chuť zvykne. Je to svým způsobem velmi podobné jako u závislosti na cukru.

Sledujte svou spotřebu sodíku

Nejprve musíte zjistit, kolik sodíku denně sníte, a odhalit zdroje s jeho vysokým obsahem. Většina z nás konzumuje mnoho potravin pravidelně. Pokud tedy budete sledovat množství sodíku, které sníte během jednoho týdne, získáte poměrně přesný průměrný údaj o svém příjmu sodíku. Jakmile zjistíte, jak často jíte slané potraviny, můžete provést změny, které odpovídají vašim cílům.

Omezte konzumaci průmyslově zpracovaných potravin

Patříte k těm, kteří před vlastnoručně připravenými pokrmy dávají přednost těm předpřipraveným a průmyslově zpracovaným? Bohužel zpracované potraviny, například instantní polévky a omáčky, mražená jídla, uzeniny, konzervy či slané pochutiny, jsou významným zdrojem sodíku. Zkuste je jíst jen příležitostně a poohlédněte se po verzích s nízkým obsahem soli nebo bez přidané soli.

Slánky a různé typy soli.
zdroj: freepik.com

Připravujte si jídlo doma

Nejen předpřipravená jídla, která zakoupíte v supermarketu, ale též jídla z restaurací a občerstvení obsahují velké množství sodíku. Chcete-li mít spotřebu soli pod kontrolou, připravujte si více jídel doma. Tak budete sami rozhodovat o tom, kolik soli do jídla přidáte. 

Snižte množství soli na polovinu

U jídel, která si sami připravíte, následně zvažte postupné snižování množství soli, které používáte v receptech. Začněte tím, že budete dávat polovinu obvyklého množství. Jakmile si na to zvyknete, snižte množství na čtvrtinu. Použití této metody snižování soli vám pomůže pomalu si zvyknout na méně slanou chuť.

Přidejte chuť pomocí bylinek a dalšího koření

Sůl vám bude v pokrmech chybět mnohem méně, pokud slanou chuť nahradíte jinými přísadami. Začněte používat více rozmanitých bylinek a koření. Dodejte jídlům chuť a aroma bazalkou, oreganem, petrželkou, rozmarýnem i zeleninou, jako je česnek a cibule. Pokud máte rádi koření, je to také skvělý způsob, jak pokrmy ozvláštnit. Použijte kajenský pepř, chilli, kurkumu či zázvor. Dávejte si ale pozor na používání předpřipravených kořenících směsí, neboť ty často obsahují i sůl.

Jezte potraviny s vysokým obsahem draslíku

Draslík je minerál, který pracuje ruku v ruce se sodíkem. Když se zvýší hladina sodíku, hladina draslíku má tendenci klesat. Konzumace většího množství draslíku má opačný účinek. Přidejte proto do svého jídelníčku více potravin s vysokým obsahem draslíku, například avokádo, banány, brambory, rajčata, špenát, hrách, pomeranče a ořechy.

Věděli jste, že sůl může být užitečná při léčbě některých zdravotních problémů?

Zdroj: kidney.org, everydayhealth.com, cdc.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X