Suché lokty: Nepříjemný problém, za který si často můžeme sami

Trápí vás suché lokty? Nejste sami. Pokožka na loktech se totiž v mnohém liší od ostatní pokožky na těle. Je silnější, aby vydržela neustálé tření a natahování, ale je též přirozeně sušší, protože v této oblasti se nachází méně mazových žláz. K problému se suchými lokty si navíc často přispíváme i my sami některými našimi nevhodnými návyky. Výsledkem je pak pokožka, která je nejen suchá až šupinatá, ale také hrubší, hrbolatá a tmavší než pokožka na ostatních částech těla. Co suché lokty způsobuje a jak se jich zbavit?

Proč jsou vaše lokty suché?

Existuje mnoho možných důvodů, proč vaše lokty nejsou tak hedvábně hladké jako dříve. Trávíte hodně času v bazénu? Viníkem může být chlór. Začínají v místě vašeho bydliště klesat teploty? Chladné a suché počasí může „vysávat“ vlhkost nejen ze vzduchu, ale také z vaší pokožky. Suché lokty mohou být také důsledkem podráždění kůže. To může být způsobeno určitými složkami některých mýdel či parfémů. Kůži může vysušovat také horká koupel nebo sprcha. V některých případech mohou být suché lokty příznakem kožního onemocnění, například ekzému a lupénky, a v neposlední řadě může jít též o projev celkové dehydratace. Bez ohledu na příčinu můžete ale podle odborníků podniknout určité kroky, které vám pomohou vrátit loktům jejich hebkost a jemnost.

Přehodnoťte své koupelnové návyky

Existuje několik různých aspektů sprchování či koupání, které mohou přispívat k suché pokožce v oblasti loktů. Suché lokty jsou často důsledkem příliš dlouhého pobytu ve vodě, proto může být prospěšné omezit čas strávený ve sprše nebo ve vaně. Důležité je také snížit teplotu vody, horká voda z pokožky odvádí vlhkost. Pokud používáte parfémované mýdlo nebo sprchový gel, možná byste měli zvážit přechod na mycí prostředek bez vůně či s přidaným hydratačním krémem. Parfémované mycí prostředky často přispívají k suché pokožce, pozor si dejte také na příliš agresivní peelingy.

Muž si zakrývá rukou suchý loket.
zdroj: freepik.com

Používejte správný hydratační krém

Jestliže po sprše nebo koupeli nepoužíváte hydratační tělové mléko, je načase s tím začít. Mléko či krém byste měli na lokty nanášet také vždy, když jsou vystaveny vodě nebo když dojde k prudké změně teploty. Při výběru hledejte výrobky, které obsahují olivový nebo kokosový olej, vazelínu či kakaové a bambucké máslo.

Věnujte pozornost svému oblečení

Oblékli jste si v poslední době nový svetr či halenku? Nebo jste se zachumlali do nové deky? Pokud máte citlivou pokožku, některé materiály, například polyester či elastan, mohou způsobit její podráždění a vést k vysušení. V případě, že si všimnete, že vaše lokty jsou po kontaktu s určitou látkou obzvláště suché nebo šupinatí, neignorujte to. Omezte kontakt s daným materiálem a všímejte si svých příznaků. Pokud se příznaky zmírní, může být suchost důsledkem podráždění při kontaktu s touto látkou. Je také vhodné se ujistit, že prací prostředek, který používáte, neobsahuje dráždivé látky, které mohou rovněž vysušovat pokožku na loktech.

Chraňte se před vnějším prostředím

Když se změní počasí, mění se i naše potřeby v oblasti péče o pleť. Přílišné slunění může naši pokožku vysušit, zejména na loktech. Pokud plánujete delší pobyt na slunci, nezapomeňte se namazat opalovacím krémem. Mimochodem lokty bývají jednou z oblastí, kterou v tomto směru podceňujeme. Rovněž extrémně nízké teploty mohou způsobit suché lokty. Pokud pobýváte v chladném a suchém prostředí, nezapomeňte použít hydratační krém.

Kdy navštívit dermatologa

Pokud problém se suchými lokty přetrvává, nebo se dokonce ještě zhorší poté, co upravíte některé své každodenní návyky, je vhodné poradit se s dermatologem. Může se jednat o příznak nediagnostikovaného kožního onemocnění, nezjištěné alergie nebo jiného zdravotního problému.

Trápí vás kromě suchých loktů také suché rty? Pomoc nabízí i příroda.

Zdroj: aad.org, verywellhealth.com, goodhousekeeping.com, urmc.rochester.edu

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X