Neustále studené ruce či nohy: Důvod k obavě, nebo jen zimomřivost?

Také se doma s partnerem přetahujete o termostat na radiátoru? Zatímco vy teplotu zvyšujete, váš partner ji snižuje. Je přirozené, že někteří lidé, obvykle ženy, pociťují chlad dříve než jiní. Jiným problémem ale je, když vás studené ruce či nohy trápí neustále, i tehdy, když jinak zimu nepociťujete.

Studené ruce a nohy v zimě

Když je venku zima, naše tělo se snaží udržet proudění krve do jádra a životně důležitých orgánů. To může změnit množství krve proudící do našich rukou a nohou, což způsobuje pocit chladu. To je normální. Krevní cévy v rukou a nohou se při chladu stahují, aby zabránily ztrátám tepla z jádra. Pokud vás však studené nohy a ruce obtěžují neustále nebo pokud pozorujete další příznaky, je lepší být na pozoru.

Jaké zdravotní problémy způsobují studené nohy a ruce?

Studené ruce a nohy může způsobovat mnoho faktorů. Nejčastější zdravotní důvody podle odborníků většinou souvisejí se špatným prokrvením nebo poškozením nervů v oblasti rukou nebo nohou. K častým příčinám patří:

  • Anémie – stav, kdy máte méně zdravých a správně fungujících červených krvinek. Obvykle je způsobena nedostatkem železa. Při nedostatku železa nemusí mít vaše červené krvinky dostatek hemoglobinu, aby mohly přenášet kyslík z plic do zbytku těla. Výsledkem mohou být studené prsty na rukou a nohou.
  • Onemocnění tepen – když jsou vaše tepny zúžené nebo nefunkční, snižuje se průtok krve do nohou a chodidel. Existuje několik typů onemocnění tepen, pro studené ruce a nohy je typická zejména nemoc periferních tepen.
  • Diabetes – špatný oběh, zejména v končetinách, je jedním z příznaků cukrovky, to může způsobit, že máte studené ruce a nohy. Cukrovka také zvyšuje riziko srdečních onemocnění a zúžení tepen v důsledku aterosklerózy, což obojí může přispívat ke studeným rukám a nohám. Též poškození nervů neboli periferní neuropatie, je komplikací diabetu. Jedním z prvních příznaků je pocit „jehel“ v chodidlech nebo rukou.
  • Revmatoidní artritida
  • Hypotyreóza – stav, kdy štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů, aby udržovala správný chod metabolických funkcí těla. Jedním z příznaků hypotyreózy je pocit chladu. Mezi další příznaky patří únava, bolest a ztuhlost kloubů, suchá kůže, řídnutí vlasů a deprese.
  • Nedostatek vitamínu B12 – nedostatek tohoto vitamínu může vyvolat neurologické příznaky včetně pocitu studených rukou a nohou, necitlivosti nebo brnění. Mezi další příznaky patří únava, chudokrevnost či bledá kůže.
  • Kouření – kouření tabáku způsobuje poškození cév v celém těle, které se pak zužují, a to může přispívat ke studeným prstům na rukou a nohou. Postupem času může kouření poškodit cévy v srdci, což ztěžuje přečerpávání krve v těle. To se týká zejména nohou a chodidel.
  • Raynaudův syndrom – je stav, při kterém máte pocit chladu, necitlivosti prstů nebo někdy i jiných částí těla. Vzniká v důsledku zúžení tepen v rukou nebo nohou, které brání normálnímu oběhu krve. Syndrom může způsobit, že prsty změní barvu a stanou se bílými, modrými nebo červenými. Když se váš krevní oběh normalizuje, mohou vás ruce brnět, pulzovat nebo otékat. Potíže vyvolávají nízké teploty nebo stres. Přesná příčina poruchy není zcela objasněna.
Studené ruce, které se ohřívají teplým hnkem čaje.
zdroj: pixabay.com

Způsoby, jak se zahřát

Bez ohledu na to, co je příčinou vašich studených nohou a rukou, je pro vaše pohodlí důležité je zahřát. Jak?

  • Zvažte výběr oblečení – v chladném počasí noste čepici, rukavice, teplé ponožky a teplý kabát. Dávejte přednost palčákům místo rukavic, udržují prsty u sebe a šetří teplo. Některým lidem k udržení tepla výrazně pomáhá též šála nebo rolák. Pokud víte, že budete venku v chladu, použijte jednorázové nebo opakovaně použitelné ohřívače rukou či nohou.
  • Doma noste ponožky a/nebo pantofle
  • Pijte teplé nápoje
  • Masírujte si ruce nebo chodidla
  • Hýbejte se a cvičte – alespoň každou půlhodinu vstaňte, abyste se protáhli nebo prošli. Denně cvičte, včetně chůze, abyste zlepšili svůj krevní oběh. Pokud cítíte větší pocit chladu, proveďte rychlou rozcvičku. Vyzkoušejte poskoky, pohybujte prsty na nohou i rukou. Dělejte kruhy pažemi, abyste podpořili proudění krve.
  • Používejte elektrickou vyhřívací podložku či polštářky – elektrické vyhřívací polštářky se vyrábějí v různých velikostech a stylech, které můžete použít pro různé oblasti těla. To může pomoci vašim cévám otevřít se a umožnit větší průtok krve do nohou.

Zahřát vás mohou také některé potraviny. Co si uvařit?

Zdroj: mayoclinic.org, health.clevelandclinic.org, universityhealthnews.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X