Chcete oddálit stárnutí? Dělejte při čištění zubů jednu věc navíc

Ať už patříte k těm, kteří změny, které s sebou přináší stárnutí, přijímají s klidem, nebo ne, čas se zastavit nedá. Stárnutí je proces, kterým procházíme všichni. I když se plynutí času nevyhneme, existuje spousta způsobů, jak zajistit, abyste si i tuto část života více méně „užili“. Jeden z nich se překvapivě týká i tak samozřejmé činnosti, jakou je čištění zubů.

Stárnutí a zdraví – věčný boj

Existuje mnoho způsobů, jak si i s přibývajícím věkem udržet své duševní i fyzické zdraví. Především pravidelný pohyb a konzumace zdravých a výživných potravin jsou obecně považovány za důležité pomocníky, jak udržet mysl a tělo v kondici. Zásadní význam pro kognitivní zdraví má také zvládání úrovně stresu, neboť stres je spojen s řadou zdravotních problémů, včetně ztráty paměti či Alzheimerovy choroby.

V neposlední řadě je pro udržení zdraví ve vyšším věku nezbytné dodržovat také správnou ústní hygienu, a to díky souvislosti mezi onemocněním dásní a kardiovaskulárními problémy. Kromě toho můžete čas, který věnujete čištění zubů, využít i dalším velmi užitečným způsobem. Existuje totiž jednoduchý trik, který vám pomůže maximalizovat dobu čištění zubů a zároveň stárnout s grácií.

Při čištění zubů pracujte na rovnováze

S věkem přicházejí potenciální problémy se sníženou silou kostí a svalů a v souvislosti s tím i potíže s rovnováhou a pohyblivostí. Jednoduchým a účinným trikem, jak tomu předejít, je nacvičit si stání na jedné noze.

Podle odborníků je nejlepším způsobem, jak tento trik využít, nacvičovat si stání na jedné noze při ranním čištění zubů a na druhé noze při čištění zubů večer. Protože máme tendenci upřednostňovat jednu stranu těla před druhou, pomůže vám tento cvik udržet rovnováhu síly na obou stranách. To vám následně umožní pohybovat se s větší stabilitou, podpořit správné držení těla i posílit svaly a kosti.

Žena čistící si zuby.
zdroj: pixabay.com

Pozitiva pro zdraví fyzické i mentální

Kromě fyzických výhod, které balancování při čištění zubů poskytuje, slouží tento trik také jako nenápadný mentální trénink, který zlepšuje způsob, jakým se váš mozek přizpůsobuje změnám neboli jeho neuroplasticitu. Neuroplasticita je nesmírně důležitá pro udržení kognitivních funkcí mozku, zejména s přibývajícím věkem.

Cítíte se trochu vratce?

Pokud jste při provádění tohoto cviku lehce nestabilní a vrávoráte, nic si z toho nedělejte. Vybudování rovnováhy na jedné noze vyžaduje čas a cvik. Jen nezapomeňte, že bezpečnost je vždy na prvním místě. Abyste se vyhnuli pádu, můžete vyzkoušet tyto tipy:

  • Začněte s tím, že nohu z podlahy nezvednete zcela, ale budete se částečně, například špičkou, stále dotýkat země. Až získáte rovnováhu, zvedněte nohu úplně.
  • Volnou ruku položte na umyvadlo. To vám poskytne dodatečnou oporu.
  • Začněte balancovat po dobu pouze několika vteřin, postupně čas prodlužujte.
  • Vždy zapojte jádro těla, které vám pomůže stabilizovat se.
  • Dívejte se přímo před sebe. Pohled dolů by mohl narušit vaši rovnováhu.
  • Stojnou nohu mějte lehce pokrčenou, nechcete si zablokovat koleno.

Důvodů, proč se vyplatí správně pečovat o naše zuby, je mnoho. Znáte všechny?

Zdroj: nia.nih.gov, livestrong.com, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X