Existuje mnoho typů srdečních onemocnění a každé z nich má své vlastní příznaky a léčbu. U některých z nich může změna životního stylu a léky výrazně přispět ke zlepšení vašeho zdravotního stavu. U jiných může být nutný chirurgický zákrok, aby vaše srdce opět dobře fungovalo.
Přečtěte si informace o některých běžných typech srdečních onemocnění a o tom, jak jim předcházet a jak se léčí.
Onemocnění koronárních tepen (CAD)
Onemocnění koronárních tepen (anglicky Coronary Artery Disease – CAD) je nejčastějším srdečním problémem. Při CAD může dojít k ucpání koronárních tepen – cév, které přivádějí krev do srdce. To může vést ke snížení průtoku krve do srdečního svalu, který tak nedostává potřebný kyslík. Toto onemocnění obvykle začíná v důsledku aterosklerózy, stavu, který se někdy nazývá kornatění tepen.
Koronární onemocnění srdce vám může způsobit bolest na hrudi, tzv. anginu pectoris, nebo vést k srdečnímu infarktu.
Některé věci, které vás mohou vystavit vyššímu riziku ischemické choroby srdeční, jsou:
- věk (u mužů se riziko srdečních onemocnění zvyšuje po 55. roce života, u žen prudce stoupá po menopauze)
- neaktivita
- cukrovka nebo metabolický syndrom
- koronární onemocnění srdce v rodinné anamnéze
- genetika
- vysoký krevní tlak
- vysoká hladina „špatného“ cholesterolu LDL nebo nízká hladina „dobrého“ cholesterolu HDL
- obezita
- kouření
- stres
Srdeční arytmie
Při arytmii má vaše srdce nepravidelný rytmus. Závažné arytmie se často vyvinou v důsledku jiných srdečních problémů, ale mohou se vyskytnout i samy o sobě.
Srdeční selhání
Při srdečním selhání vaše srdce nepumpuje krev tak dobře, jak by mělo, aby uspokojilo potřeby vašeho těla.
Obvykle je způsobeno onemocněním koronárních tepen, ale může k němu dojít také v důsledku onemocnění štítné žlázy, vysokého krevního tlaku, onemocnění srdečního svalu (kardiomyopatie) nebo některých dalších stavů.
Onemocnění srdečních chlopní
Srdce má čtyři chlopně, které se otevírají a zavírají a usměrňují tok krve mezi čtyřmi komorami srdce, plícemi a cévami. Abnormality mohou ztěžovat správné otevírání a zavírání chlopní.
Pokud se tak stane, může dojít k zablokování průtoku krve nebo k úniku krve. Vaše chlopeň se nemusí otevírat a zavírat správně.
Mezi příčiny problémů se srdečními chlopněmi patří infekce, jako je revmatická horečka, vrozené srdeční vady, vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční nebo následky srdečního infarktu.
Mezi onemocnění srdečních chlopní patří:
- Endokarditida. Jedná se o infekci, která je obvykle způsobena bakteriemi, které se mohou dostat do krve a usídlit se v srdci během nemoci, po operaci nebo po použití intravenózních léků. Často k ní dochází, pokud již máte problémy s chlopněmi. Antibiotiky ji lze obvykle vyléčit, ale bez léčby je toto onemocnění život ohrožující. Pokud jsou vaše srdeční chlopně v důsledku endokarditidy vážně poškozeny, může být nutná operace náhrady chlopně.
- Revmatické onemocnění srdce. Toto onemocnění vzniká, když jsou váš srdeční sval a chlopně poškozeny revmatickou horečkou, která souvisí se streptokokem a spalničkami. Revmatické onemocnění srdce bylo častější na počátku 20. století. Lékaři jsou však nyní schopni jí předcházet tím, že k léčbě onemocnění, která k ní vedou, používají antibiotika. Pokud ji dostanete, příznaky se obvykle projeví až mnoho let po infekci.
Onemocnění osrdečníku
Jakékoli onemocnění osrdečníku, vaku, který obklopuje srdce, se nazývá onemocnění osrdečníku. Jedním z nejčastějších onemocnění je perikarditida neboli zánět osrdečníku.
Obvykle je způsoben infekcí virem, zánětlivým onemocněním, jako je lupus nebo revmatoidní artritida, nebo poraněním osrdečníku. Perikarditida často následuje po operaci otevřeného srdce.
Kardiomyopatie (onemocnění srdečního svalu)
Kardiomyopatie je onemocnění srdečního svalu neboli myokardu. Ten je roztažený, ztluštělý nebo ztuhlý. Vaše srdce může být příliš slabé na to, aby dobře pumpovalo.
Existuje mnoho možných příčin tohoto onemocnění, včetně genetických srdečních onemocnění, reakcí na některé léky nebo toxiny (např. alkohol) a virových infekcí. Někdy kardiomyopatii způsobuje chemoterapie. Mnohdy se lékařům nepodaří zjistit přesnou příčinu.
Vrozené srdeční vady
K vrozené srdeční vadě dochází, když se něco pokazí při formování srdce dítěte, které je ještě v děloze. Srdeční abnormality někdy vedou k problémům hned po narození, jindy se však projeví až v dospělosti.
Abnormality septa patří mezi nejčastější vrozené srdeční vady. Jedná se o otvory ve stěně, která odděluje levou a pravou stranu srdce. Můžete podstoupit zákrok, při kterém se díra zalepí.
Další typ abnormality se nazývá plicní stenóza. Úzká chlopeň způsobuje snížení průtoku krve do vašich plic. Zákrok nebo operace může chlopeň otevřít nebo nahradit.
U některých dětí se malá céva známá jako ductus arteriosus neuzavře po narození tak, jak by měla. Pokud se tak stane, část krve uniká zpět do plicní tepny, což zatěžuje srdce. Lékaři to mohou léčit chirurgickým zákrokem nebo postupem, někdy také léky.
Zdroj informací: https://www.webmd.com/heart-disease/heart-disease-types-causes-symptoms
Zdroj fotek: pexels.com