Po náročném dni v práci mnoho nás vyhlíží okamžik, kdy budeme konečně moci ulehnout do postele a pořádně se vyspat. Jestliže žijete v bytě ve městě, tak pravděpodobně víte, že se to mnohem snadněji řekne, než dělá. V naší ložnici nás totiž často ruší světlo a hluk přicházející zvenku, případně též zvuky od sousedů. Podceňovat bohužel nelze ani chrápajícího partnera. Zatímco světlo lze eliminovat venkovními roletami či zatemňovacími závěsy, s hlukem to tak jednoduché není. Řada lidí proto nedá dopustit na špunty do uší. Je to dobrý nápad?
Problémy související s nekvalitním spánkem
Nekvalitní spánek s sebou podle odborných výzkumů přináší celou řadu potenciálních zdravotních problémů, včetně zvýšeného rizika hypertenze, cukrovky, obezity, deprese, infarktu i mrtvice. Špatný spánek je také spojen se záněty a sníženou funkcí imunitního systému, což má negativní dopad na celkové zdraví. Kvalitní spánek je tedy více než důležitý nejen pro naši psychickou, ale i fyzickou pohodu. Jak jsme již naznačili, rozmanité zvuky negativně ovlivňují nejen naši schopnost usnout, ale též spát kvalitně.
Špunty do uší – spása, nebo riziko?
Na první pohled se tak zdá, že použití špuntů do uší je účinným a jednoduchým řešením, ať už vaše ložnice směřuje do rušné ulice, partner chrápe, sousedé mají do pozdní noci puštěnou nahlas televizi, nebo i tehdy, když máte prostě jen lehký spánek. Otázkou ale je, jaké má každodenní nošení špuntů následky. Je totiž vhodné zvážit nejen všechny jejich potenciální výhody, ale i případné nevýhody a rizika.
Potenciální nebezpečí
Studie ukazují, že obecně jsou špunty do uší bezpečným a dostupným způsobem, jak zlepšit kvalitu spánku. Existují však i některé nevýhody. Jedním z nejčastějších je hromadění ušního mazu. Při dlouhodobém a ne zcela správném používání mohou špunty zatlačovat ušní maz hlouběji do ucha a způsobit jeho nahromadění. To může vést k hučení v uších, problémům se sluchem a ušním infekcím. Ušní infekce mohou vzniknout nejen v důsledku nahromadění ušního mazu, ale mohou je způsobit i bakterie na špuntech. Tyto infekce jsou navíc často bolestivé, a pokud nejsou léčeny, mohou vést i k trvalým komplikacím, včetně ztráty sluchu.
Jak špunty do uší správně používat?
Mnoha problémům se ale dá poměrně účinně předejít, pokud špunty používáme správně. Špunty do uší jsou totiž určeny pouze do první třetiny zvukovodu. Vždy byste měli být schopni uchopit špunty dvěma prsty, mnoho lidí je ale do uší vkládá hlouběji, protože se mylně domnívá, že takto jim poskytnou ještě více ticha. Před nasazením špuntů do uší byste si měli též umýt a osušit ruce, abyste si do ucha případně nezanesli infekci tímto způsobem. V neposlední řadě byste měli špunty do uší také pravidelně čistit, abyste je zbavili bakterií, a pokud používáte pěnové špunty, každých několik dní byste je též měli vyměnit za nové.
Určitá rizika nejsou spojena jen se špunty do uší, ale také s oblíbenými sluchátky.
Zdroj: medicalnewstoday.com, cdc.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov