Zdravé mezilidské vztahy jsou důležité nejen v rámci rodiny a přátel, ale také v oblasti bydlení. Vyplývá to z výsledku aktuálního výzkumu amerických vědců. Podle nich sousedská pospolitost může významně snížit riziko srdečních onemocnění. Co vy a vaše sousedské vztahy?
Fungující sousedské vztahy snižují stres
Neustálé tahanice o společné prostory a parkovací místa, úklid na chodbě nebo krádeže kol ve sklepě zná mnoho z těch, kdo sdílejí bydlení s dalšími lidmi. Domovní schůze, na kterých se nikdy nic nevyřeší a marná snaha dohodnout se na společně hrazených opravách domu dokážou být skutečně stresující pro všechny zúčastněné.

Američtí vědci se rozhodli změřit, jakou měrou se sousedské vztahy podílejí na zdravotním stavu člověka. Výzkumný vzorek tvořili senioři, kteří byli pravidelně dotazováni na spokojenost se sousedskými vztahy kolem sebe. Respondenti měli za úkol popsat, jestli se cítí jako součást komunity, ať už v rámci domu nebo ulice, ve které bydlí.
Jejich odpovědi jasně ukázaly, že pocit sousedské sounáležitosti má významný vliv na pozitivní vnímání světa, menší míru stresu a z toho vyplývající nižší pravděpodobnost výskytu srdečních onemocnění.
Infarkt jako výsledek špatného bydlení
Studie vědců z katedry psychologie Michiganské Univerzity zkoumala sousedské vztahy u více než 5000 osob po dobu čtyř let. Průměrný věk respondentů byl 70 let a 62% z nich žilo v manželském svazku.
Během trvání studie 148 pozorovaných osob zemřelo na infarkt myokardu. Po srovnání jejich předchozích výpovědí ohledně sousedských vztahů se ukázalo, že ti, kdo si trvale stěžovali na špatné vztahy se sousedy měli až o 17% vyšší pravděpodobnost srdečního onemocnění než osoby spokojené s prostředím, ve kterém bydlí.
Vědci brali v úvahu i další okolnosti, které ale nijak nezměnily výsledná čísla. Výzkum neprokázal příčinnou souvislost mezi špatnými vztahy a srdečním onemocněním, tedy že by infarkt myokardu byl přímým následkem trvalého stresu z problémových sousedů.
Jak zlepšit vztahy mezi sousedy

Sousedské vztahy bývají často komplikované. V domě, kde každý vlastní nebo si pronajímá část a čas od času je nucen řešit společné záležitosti s lidmi, se kterými jinak nemá nic společného, nemusí být vůbec jednoduché. Stejně jako si nevybíráme kolegy v práci, i sousedy musíme přijmout takové, jací jsou.
Snažte se udržovat zdravé vztahy s lidmi, se kterými sdílíte bydliště. Nemusíte se pravidelně navštěvovat ani pořádat společné večírky. Stačí dodržovat základní pravidla slušného chování:
- Zdravte se mezi sebou a naučte to i své děti.
- Při řešení problémů se snažte vyjít druhým vstříc a nalézt kompromis, na kterém se shodnou obě strany.
- Pokud někoho potkáte koncem týdne, popřejte mu pěkný víkend.
- Zkuste udělat něco navíc– zasaďte před dům okrasný keř nebo na Vánoce vyzdobte vchodové dveře.
- Pokuste se vytvářet pozitivní atmosféru, která dříve nebo později nakazí i ostatní.