Život v páru má dlouhodobě pozitivní vliv na psychické i fyzické zdraví člověka. Jakmile ztratíme celoživotního partnera, zůstane v našem životě prázdné místo. Poslední výzkumy ukazují, že tím utrpí také náš mozek.
Ovdovění ovlivňuje rozvoj demence
Americký výzkum, publikovaný v únoru 2020, odhalil významnou souvislost mezi ztrátou (úmrtím) životního partnera a rozvojem Alzheimerovy choroby. Tato poměrně častá forma demence pochopitelně není ovdověním přímo způsobena. Studie však ztrátu partnera označila jako faktor zvyšující riziko rozvoje této choroby.
Výsledky výzkumu se odrazily i v konkrétních číslech. Lidé, kteří ovdověli, zaznamenali třikrát rychlejší kognitivní pokles než senioři, kteří stále žijí s partnerem.
Vědci upozorňují, že zatím není možné dokázat, co přesně ztráta životního partnera v mozku způsobuje. Pravděpodobně se ale jedná spíše o důsledky, které nastanou po této události. Partner totiž poskytuje druhému každodenní emoční podporu, udržuje sociální vztahy, přispívá k zdravějšímu životnímu stylu a zároveň podporuje přirozenou aktivitu páru.
Jaké jsou výhody partnerského života
Zatímco mladí lidé si rádi užívají svobodu a láká je představa neomezeného single života, v pozdějším věku začne většina lidí vnímat samotu jako problém. Nejvýrazněji to pak pociťují lidé v důchodovém věku.
Bylo již několikrát vědecky dokázáno, že pravidelné sociální vztahy hrají u seniorů významnou roli ve vztahu ke zdraví, a to jak duševního, tak tělesného. Sdílení domácnosti s dalším členem znamená více fyzické aktivity, každodenní společenskou interakci, různorodé stimuly, kvalitnější a zdravější stravování nebo snížení rizika výskytu kardiovaskulárních onemocnění.
Je důležité poznamenat, že to neplatí jen v rovině partnerské. Stejně prospěšné je pro staré lidi čas od času hlídat vnoučata, stýkat se s přáteli nebo si pořídit domácího mazlíčka, který je udrží v každodenní činnosti.