Slyšeli jste již o exotickém rose apple?

Jako rose apple se označují plody více druhů stromů, avšak ze stejného rodu Syzygium, tedy hřebíčkovce. Tyto plody jsou však velmi zajímavé svým tvarem, ale také chutí, která mnohdy ani zdánlivě nepřipomíná jablka.

Hřebíčkovec

Jedná se o rod rostlin z čeledi myrtovité, který zastupuje převážně stromy, a to kolem 1200 druhů. Rozšířen je tento rod stromů v mnoha tropických oblastech po celém světě, a to od Afriky až po Nový Zéland. Hřebíčkovec má široké možnosti využití a mnoho druhů má také zajímavé jedlé plody.

Růžové jablko

Přezdívku rose apple získaly především čtyři druhy hřebíčkovce, a to syzygium aqueum, jambos, malaccense a samarangense. Svým vzhledem jsou však „růžovému jablku“ nejvíce podobné plody syzygia malaccense a syzygia samarangense.

Syzygium malaccense

Je druhem stromu svým původem z Austrálie a oblastí jihovýchodní Asie. České pojmenování tohoto stromů zní hřebíčkovec malajský. Plody stromu mají mnoho dalších zajímavých jmen, jako je růžové jablko, horské jablko, malajské jablko, pommerac atd. Strom se může pyšnit nádhernými tmavě růžovými květy a plody zvláštního tvaru. Plody mají podlouhlý velmi zajímavý tvar a tmavě červenou slupku. Některé odrůdy mohou mít i barvu bílou či růžovou. Dužina uvnitř plodů je bílá a obklopuje velké semeno. Vnitřek plodu má podobnou strukturu jako hruška, ale je méně sladký.  Chuť plodů je méně výrazná, ale příjemně osvěžující. Plody se konzumují syrové či se z nich připravuje džem s hnědým cukrem a zázvorem, ale je také používán k výrobě vín, například v Portoriku. Indonésané konzumují květy stromu v salátech, v Guyaně je z plodů připravován sladký sirup.

Strom

Syzygium malaccense je tropickým stromem, který nesnáší mráz. Vyžaduje vlhké prostředí s ročními srážkami okolo 152 cm a více. Může růst v různých nadmořských výškách, od hladiny moře až do 2 750 m n. m. Dorůstá výšky od 12-18 metrů. Strom je pěstován jako okrasný, ale také pro své chutné ovoce.

Nutriční přínos

Ideální je plody konzumovat naprosto zralé. Plody jsou bohaté na obsah vlákniny, obsahují také množství vápníku, fosforu, vitamínu A, C a vitamíny z řady B, obsahuje však také železo.

Syzygium samarangense

Svým původem je tento druh stromu z ostrovů Velkých Sund, Andaman a Nikobar, ale postupně se rozšířil do mnoha dalších tropických oblastí. Nazývány jsou plody stromu také jako vosková jablka, jávská jablka apod.

Strom

Tento tropický strom dorůstá výšky až 12 metrů. Květy stromu jsou bílé až nažloutlé se čtyřmi okvětními lístky a množstvím tyčinek. Plody mají zvláštní tvar, jsou podobné jablku, a mohou mít barvu od bílé, světle zelené až po červenou, fialovou či karmínovou. Plody jsou lesklé. Jejich chuť není podobná jablkům, ani konzistencí, ani vůní. Chutnají spíše jako hruška. Uvnitř se nachází bílá dužina a 1-2 semena. Vzrostlý strom poskytuje úrodu až 700 plodů. Plody nevyrůstají jen na větvích, ale mohou vyrůstat přímo z povrchu kmene. Ovoce se konzumuje syrové. Využívá se také do salátů či do pečených pokrmů.

Zdroj obrázků: https://www.flickr.com/photos/binh-minh/5600488989, https://www.flickr.com/photos/nhq9801/9216100814, https://www.flickr.com/photos/rodlupanow/3405694094, https://www.flickr.com/photos/yimhafiz/3555298271

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X