Je sice pravda, že většina dospělých sedí především na židli, gauči či křesle, ale jsou okamžiky, kdy musíme spočinout i na zemi. Typicky například když si hrajeme s malými dětmi. Jedním z oblíbených způsobů je sezení na patách. Ačkoli je toto sezení poměrně běžné, při častém používání může mít určité negativní zdravotní dopady.
Rizika sezení na patách
Obecně platí, že občasné sezení na patách žádné zdravotní potíže nezpůsobuje. Pokud však v této poloze sedíte příliš často, zbytečně zatěžujete určité klouby a snižujte prokrvení dolních končetin. Tento způsob sezení totiž může:
- Zvyšovat zátěž na kolena – velké pokrčení kolen může, především při sezení na tvrdém povrchu, zatěžovat chrupavky.
- Zatěžovat kotníky – váha horní části těla vyvíjí zvýšený tlak rovněž na klouby kotníků.
- Snižovat krevní oběh – zátěž horní části těla stlačuje dolní končetiny, což mírně blokuje krevní oběh. Svaly dolních končetin tak nemusí mít dostatek kyslíku.
- Zhoršovat stávající problémy s klouby – v případě, že už máte problémy s koleny nebo kotníky, sezení na patách může nepříjemné příznaky zhoršit.
Pokud musíte sedět na patách, pravidelně měňte polohu, udržujte neutrální páteř a uvolněná ramena.
Co když se při sezení v této pozici objeví bolest kolen?
Patříte k lidem, kteří by si na paty někdy rádi sedli, ale není to pro vás možné? Pokud nejste z důvodu bolesti v této pozici schopni sedět, může to být způsobeno různými důvody, včetně:
- Ztuhnutí svalů – ohybače kyčlí a čtyřhlavé svaly stehenní pomáhají stabilizovat kolenní kloub a pracují také při natahování nohy. Pokud jsou tyto svaly příliš napjaté, může dojít k nadměrnému natažení nohy. Tím se snižuje schopnost kolena ohýbat se, což způsobuje tlak v kolenou, když si sedáte na paty. Výsledkem může být bolest a nepříjemné pocity.
- Patelofemorální syndrom – se projevuje bolestí čéšky nebo i celého kolenního kloubu. Může být způsoben například nesprávným postavením končetiny či svalovou nerovnováhou.
- Osteoartróza kolenního nebo kotníkového kloubu
- Bursitida kolene – bursa je váček naplněný tekutinou, který funguje jako polštář mezi tkáněmi. Několik burs se nachází i v koleni. Zánět kolenní bursy způsobuje bolest, otok a citlivost, může být způsoben častým klečením na tvrdém povrchu.
- Zánět patelární šlachy – jde o zánět šlachy, která spojuje čéšku a holenní kost. Způsobuje bolest kolene při pohybech, jako je klečení nebo chůze do schodů. Tento stav je obvykle způsoben přetížením.
- Zánět šlach čtyřhlavého svalu – podobně může dojít k zánětu šlachy, která spojuje čéšku a stehenní svaly.
Nejlepší způsoby sezení
Sezení na patách, především pokud již trpíte určitými problémy s koleny či víte, že tak sedíte příliš často, je vhodnější nahradit pozicemi, které kolena tolik nezatěžují. K pozicím, které jsou pro kolena vhodnější, patří:
- Turecký sed – pokud potřebujete sedět na podlaze, zkřížení nohou pomůže snížit tlak na kolena. Boky můžete odlehčit tím, že si sednete na složený ručník.
- Sed s pokrčenými koleny a chodidly na zemi – tato poloha také méně zatěžuje kolena i kotníky. Nohy mějte nejméně na šířku boků, pomůže to lépe stabilizovat tělo a zabrání hrbení zad.
- Sed s koleny pokrčenými do stran – z výše uvedené polohy se lze jednoduše dostat do další, stačí otočit nohy na jednu stranu a položit kolena na zem. Snažte se udržet obě kyčle na podlaze.
- Sed s nohama rovně před sebou – tlak na kolena můžete snížit také tím, že nohy natáhnete před sebe. Opět platí, že podložení ručníkem pomůže snížit tlak na kyčle. Tento sed je ale často nepříjemný pro osoby se zkrácenými svaly na zadní straně nohou.
Svým kolenům často škodíme i některými každodenními zlozvyky. Čeho se vyvarovat?
Zdroj: orthoinfo.org, mayoclinic.org, health.harvard.edu, movnat.com