Severská dieta je vhodná nejen pro ty, kteří milují lososa

Zatímco ještě před několika lety si většina lidí pod pojmem dieta představovala především způsob, jak rychle a účinně zhubnout přebytečné kilogramy, dnes tomu tak již zdaleka není. Slovo dieta se totiž používá i pro celkový styl stravování nebo změny v našem stravování, ke kterým se přikláníme nejen z důvodů touhy po tom být štíhlejší, ale také proto, že chceme žít zdravěji. V této souvislosti se dnes hovoří nejen například o známé středomořské dietě, ale také o dietě severské, nebo též skandinávské či nordické.

Co je severská dieta?

Tato dieta získala své jméno na základě jednoduché skutečnosti, že zahrnuje potraviny, které se běžně konzumují v severských zemích, tedy v Norsku, Švédsku, Finsku, Dánsku a na Islandu. Tento způsob stravování přináší organismu hned několik zdraví prospěšných účinků, například snížení vysokého tlaku či hladiny cholesterolu, a vede též ke snížení hmotnosti. Kromě toho je severská dieta příznivá i z hlediska ochrany životního prostředí, protože klade důraz na potraviny pocházející z místních zdrojů a z udržitelných chovů. Ve srovnání s průměrnou západní stravou obsahuje méně cukru a tuku, ale dvakrát více vlákniny a mořských plodů.

Potraviny, které je vhodné jíst a kterým se naopak vyhnout

Severská dieta klade důraz rozmanitou a vyváženou stravu. Konzumaci jakých potravin doporučuje a jakým potravinám naopak radí se vyhnout a ze svého jídelníčku je pokud možno vyloučit?

  • Potraviny, které se doporučuje jíst často – ovoce (zejména bobuloviny), zelenina (především kořenová zelenina), luštěniny, celozrnné výrobky, ořechy, semínka, ryby (zejména tučné ryby, jako je losos, tuňák či makrela), mořské plody, nízkotučné mléčné výrobky, bylinky, řepkový olej.
  • Potraviny, které se doporučuje konzumovat omezeně – zvěřina, vejce, sýry
  • Potraviny, které se doporučuje zařadit do jídelníčku jen zřídka – ostatní červené maso a živočišné tuky
  • Potraviny, které se doporučuje nekonzumovat – zpracované potraviny (například uzeniny), rychlé občerstvení, sladkosti a sladké nápoje

Skandinávská dieta v mnohém připomíná středomořskou stravu, největší rozdíl je v tom, že místo extra panenského olivového oleje klade důraz na řepkový olej. Jak správně upozorňují kritici, některé potraviny obsažené v severské dietě samozřejmě před staletími v severských zemích neexistovaly.

Potraviny, které lze zařadit do severské diety.
zdroj: freepik.com

Severská dieta, krevní tlak, cholesterol a záněty

Vzhledem ke skladbě potravin pomáhá severská dieta osobám, které trápí vysoký tlak. V šestiměsíční studii snížila severská dieta systolický a diastolický krevní tlak u obézních osob o 5,1, resp. 3,2 mmHg, ve srovnání s kontrolní dietou. Jiná dvanáctitýdenní studie zjistila významné snížení diastolického krevního tlaku u pacientů s metabolickým syndromem.

Překvapivé je, že přestože skandinávská dieta obsahuje velké množství srdci prospěšných potravin, její účinky na hladinu cholesterolu a triglyceridů jsou rozporuplné. Některé výzkumy zjistily snížení triglyceridů, ale účinky na LDL i HDL cholesterol byly většinou statisticky nevýznamné. V neposlední řadě jednou z příčin mnoha závažných onemocnění je chronický zánět. Studie týkající se nordické diety potvrzují mírně pozitivní vliv na snížení zánětlivého markeru CRP.

Pomáhá při hubnutí?

Zdá se, že severská dieta je účinná pro snížení tělesné hmotnosti, a to i bez omezení kalorií. Šestitýdenní studie potvrdila účinky severské diety na snižování hmotnosti, kdy skupina osob stravujících se podle zásad nordické diety zhubla 4 % své tělesné hmotnosti, což bylo výrazně více než skupina se standardní dietou. Samozřejmě je dietu vhodné doplnit i fyzickou aktivitou.

V boji s vysokým tlakem vám kromě severské diety může pomoci i speciální DASH dieta.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, verywellfit.com, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, onlinelibrary.wiley.com, academic.oup.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X