Hovor s dětmi nemůže rodič vyhrát

Konverzace s pikantním podtextem je většinou směšná. Výjimkou jsou rozhovory mezi partnery nebo vychloubání se nad pivem s partou přátel. U dětí je situace jiná. Jde totiž o neprobádané téma, které do neposkvrněného vztahu mezi dětmi a rodiči příliš nezapadá.

Představa a realita

Děti nasávají informace jako houby. O to víc, jsou-li zakázané nebo utajované. Tvoří si vlastní souvislosti a snaží se všemu přijít na kloub. Rodiče tak mohou mít zkreslenou představu o tom, co jejich dítě ví. Do jisté míry se o osvětu postará škola během výuky, pomáhají i časopisy, periodika a semináře. Rodiče u dítěte představují autoritu a ochranitele. Jen těžko můžete čekat, že bude brát potomek vaše poznámky a rady bez rezervy a odstupu. Jste pro něj sice vzor, ale zároveň neúnavný mentor, který ho neustále koriguje a navádí na správnou cestu. Je v podstatě jedno, jakou taktiku zvolíte, v očích dítěte budete vždy za toho, kdo mu odpírá pravdu a zábavu.

Bez plánu pohoříte

Představte si následující situaci. Jste nezasvěcení, pochytili jste jen pár střípků. A pak si vás zavolají rodiče na kobereček a během hodinky na vás vysypou všechno podstatné. Takovou nálož informací, které z velké části mění pohled na intimitu, osobní vztahy a vnímání vlastního těla, pocitů a prožitků, nemůže dítě v pubertě, kdy se klíčový hovor většinou odehrává, unést a zpracovat tak, aby nedošlo k mylnému výkladu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Naplánujte si jednotlivé hovory podle věku dítěte a zvolte vhodná témata. Postupně tak dítěti vytvoříte příběh a budete pomalu a citlivě odhalovat různé informace. Potomek bude mít dostatek času na zpracování a nevystavíte ho zbytečnému stresu.

  • Každý půlrok si naplánujte krátký rozhovor
  • Naučte se mluvit o pocitech – pozitivních i negativních
  • Témata volte úměrně věku dítěte a tvořte příběh
  • Zapojuje do hovoru celou rodinu, střídejte se (syn by měl mluvit i s matkou a dcera s otcem)
  • Buďte rychlejší než dítě

Jeden z největších problémů se rodí ve chvíli, kdy dítě svým rozhledem předčí samotné rodiče. Má zevrubné informace a používá je svérázným způsobem, který může matku s otcem zaskočit. Jsou totiž konfrontováni realitou, že jejich synek nebo dcerka už nepatří mezi malé děti, ale vstupují do světa dospělých. Počítejte i s touto variantou. Jedině tak vás diskuze o sexu nepřeválcuje a nezůstanete na straně poražených. Jde o téma, kde jsme všichni v jedné řadě a je těžké přijmout, že dítě už stojí „po vašem boku“.

www.familydoctor.org

Marcela Svobodová

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X