Stulík žlutý – Nuphar luteum

Vytrvalá vodní rostlina. Její poměrně tlustý oddenek se plazí v bahně pod vodou a nahoru vyhání dlouze řapíkaté listy, jejichž čepele plavou na vodní hladině. Jsou zelené, zřídkakdy hnědé, celokrajné, 10-30 cm v průměru, v obrysu vejčité, naspodu s klínovitým výkrojkem a špičatými nebo i tupými laloky. Jsou dosti kožovité a jejich žilky jsou na spodní straně zřetelně viditelné. Řapík listu je na průřezu trojhranný a dlouhý podle hloubky vody. Poměrně veliké, žluté květy mají stejné dlouhou stopku jako řapíky listů a rozevírají se nad vodní hladinou. Měří 4-5 cm v průměru a silně voní. Jsou složeny z 5 žlutých, 2-3 cm dlouhých kališních lístků, jež dlouho vytrvávají a nahrazují korunu, nebot‘ početné plátky korunní jsou poměrně malé, o 2/3 kratší než kališní lístky, v obrysu lopatkovité a rovněž žlutě zbarvené. Četné tyčinky nasedají pod semeníkem, který je poměrně veliký, baňkovitý až široce lahvicovitý. Tvarem připomíná makovici, neboť na zúženém temeni nese nálevkovitě prohloubenou bliznu, jež je celokrajná nebo nepravidelně vroubkovaná a má 5 až 24 bliznových paprsků. Plod je lahvicovitý, 3-4 cm dlouhý, posléze nepravidelně puká a vypouští četná a poměrně těžká semena. Stulík kvete od dubna skoro až do konce léta.

Roste dosti hojně ve stojatých nebo líně tekoucích vodách, hlavně v rybnících a ve slepých ramenech řek (např. Labe), zejména v rovinatých krajinách, skoro v celé Evropě. Listů možno použít jako krmiva pro dobytek. V Turecku destilují vonné květy k přípravě příjemného a chladícího nápoje, který se nazývá Pufer ciceghi. Husté porosty stulíku skýtají v rybnících ochranu rybímu potěru. Kromě stulíku žlutého roste u nás ještě podobný, ale menší stulík malý, který má čepel listovou 8 X 5-7 cm velikou a jehož slabě vonné květy měří 2-3 cm. Roste na podobných místech, je však mnohem vzácnější.

Zdroj: A.Pilát, O.Ušák

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X