Riziková abstinence. Záchvaty způsobené deliriem tremens

Časté požívání alkoholu je ve spoustě zemí velkým problémem. Například více než 6 % Američanů uvádí, že pije alkohol ve velkém množství alespoň jednou měsíčně. Jedním z největších zdravotních rizik spojených s odvykáním alkoholu je delirium tremens. Závažná forma odvykacího stavu zahrnující náhlé změny psychiky a nervového systému.

Pravidelné požívání alkoholu vede k závislosti a následně k abstinenčním příznakům, z nichž některé mohou ohrožovat život.

Definice deliria tremens

Než se blíže podíváme na účinky a problémy spojené s deliriem tremens (DT), podívejme se, co to vlastně je.

„Prudké delirium s třesem, které je vyvoláno nadměrným a dlouhodobým požíváním alkoholických nápojů“

definice dle Merriam – Webster

Přesněji řečeno, delirium tremens je neuvěřitelně těžká forma alkoholového absťáku (často označovaná jako 3. stadium), která zahrnuje hlubokou zmatenost, autonomní hyperaktivitu a kardiovaskulární kolaps.

Delirium tremens se může ukázat jako smrtelné. ve skutečnosti až 25 % lidí, u nichž se DT vyskytne, na tento příznak zemře.

Kolik musíte vypít, abyste dostali delirium tremens?

DT nastává, když lidé vypijí 4 až 5 půllitrů vína, 7 až 8 půllitrů piva nebo 1 půllitr tvrdého alkoholu každý den po dobu několika měsíců. Stejně tak může delirium tremens postihnout i lidi, kteří užívají alkohol déle než 10 let.

Příznaky deliria tremens

S DT je spojena řada nebezpečných příznaků, od nepříjemných až po život ohrožující. Mezi méně ohrožující příznaky patří např.:

 • vzrušení nebo strach
 • přívaly energie
 • citlivost na světlo, zvuk a dotek
 • ospalost
 • únava

Vedle toho se může objevit řada děsivých a dokonce život ohrožujících problémů, včetně:

 • delirium neboli silná zmatenost
 • zrakové a sluchové halucinace
 • nevolnost a zvracení
 • bolest na hrudi
 • horečka
 • změny duševních funkcí

Záchvaty jsou také závažným problémem, který se vyskytuje u lidí, kteří se potýkají s odvykáním alkoholu a konkrétně s deliriem tremens.

Nejčastějšími záchvaty jsou tonicko-klonické záchvaty. Tento typ záchvatu postihuje celé tělo a může vést k problémům, jako jsou halucinace a závratě. Dalším častým problémem spojeným s touto formou záchvatu jsou prudké svalové kontrakce a ztráta vědomí.

Za zmínku stojí, že záchvaty jsou také příznakem otravy alkoholem (obvykle po opilecké epizodě) a nemusí se jednat o Delirium Tremens. Bez ohledu na to je v případě záchvatů nezbytný lékařský zásah.

Může delirium tremens způsobit poškození mozku?

Nadměrné užívání alkoholu způsobuje mnoho různých problémů a ovlivňuje všechny orgány v těle, včetně mozku. Zatímco poškození mozku konkrétně závisí na konkrétní osobě případ od případu.

Zdroj fotky: midjourney.com

Časová osa a fáze průběhu nemoci

U lidí, kteří se potýkají s DT, začínají příznaky obvykle 2 až 4 dny po posledním napití, ale mohou se objevit i 7 až 10 dní poté. DT je považován za 3. stadium syndromu odnětí alkoholu (AWS) a ne u všech lidí se projeví.

Fáze 1 – mírné abstinenční příznaky – Tato první fáze odvykání alkoholu se často objevuje 8 až 24 hodin poté, co se někdo naposledy napil, a je charakterizována příznaky, jako je nespavost, bolesti hlavy a zvýšená úzkost.

Fáze 2 – Středně těžké abstinenční příznaky – Druhá fáze AWS začíná přibližně 48 až 72 hodin poté, co se někdo naposledy napil, a je charakterizována pocením, nevolností a zvýšeným krevním tlakem.

Halucinace, sluchové i zrakové, se objeví 12 až 24 hodin po posledním pití a budou následovat po prvních mírnějších příznacích.

Fáze 3 – alkoholové záchvaty – těžké případy odvykání alkoholu povedou ke 3. stadiu, alkoholovým záchvatům a deliriu tremens, a to 2 až 4 dny po posledním napití. Tyto příznaky mohou trvat až 5 dní a zahrnují ztrátu vědomí, prudké svalové kontrakce a dokonce kóma.

Léčba deliria tremens

V minulosti se odvykání alkoholu a DT považovalo za psychiatrické onemocnění a léčilo se svěracími kazajkami, polstrovanými místnostmi a zamčenými pouty. Naštěstí tomu tak již není, protože došlo k pokroku v medicíně a problém je lépe pochopen.

Pokud jde o léčbu DT, hlavními cíli jsou:

 • kontrolovat agitovanost
 • snížit riziko záchvatu
 • snížit úmrtnost

Často se stává, že k léčbě odvykání alkoholu a DT dostanou pacienti přístup k určitým lékům, které mohou pomoci. Například benzodiazepiny, konkrétně lorazepam a diazepam, jsou běžnými léky, které pomáhají bojovat s některými abstinenčními příznaky.

Jak se vyvarovat deliriu tremens?

Aby se zabránilo deliriu tremens, měli by pacienti vyhledat pomoc, jakmile se rozhodnou, že chtějí přestat pít. Nástup do renomovaného lékařského detoxikačního zařízení může pomoci zajistit, že tým odborníků pomůže zabránit DT nebo vám pomůže zvládnout případné abstinenční příznaky.

Jakmile vaše tělo v podstatě vyčistí alkohol ze svého systému, nejlepší, co můžete udělat, je jít do léčebného centra a získat odbornou pomoc v této problematice.

Celkově může být odvykání alkoholu, a konkrétně delirium tremens, velkým problémem a v některých případech se může ukázat i jako život ohrožující. Pokud se vy nebo někdo z vašich blízkých potýkáte s problémy souvisejícími se zneužíváním alkoholu nebo závislostí, jsou k dispozici profesionální zařízení pro léčbu závislostí, která vám pomohou tyto problémy překonat.

Zdroj informací: https://www.thehopehouse.com/alcohol-abuse/related/delirium-tremens/
Zdroj fotek: midjourney.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
 1. Přítel v současné době prochází odvykací léčbou a během úvodního detoxu DT prodělal. Sledovat boj s alkoholem u člověka, na kterém vám záleží, je opravdu náročné a často velmi frustrující, ale doufám v dobrý konec.
  Mám jen malou technickou / gramatickou poznámku k článku: sloveso vyvarovat se pojí s 2. pádem, tedy čeho – deliria, vyhnout se pojí se 3. pádem, tedy čemu – deliriu.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X