Řebříček obecný nebo-li také myší chvost, žebříček, tisíclistník, myší ocásek, husí jazejček, husí jazýček, ovčí žebro, zaječí chléb a krupička. Tyto všechny názvy patří k rostlině, kterou lze najít i u nás na lukách, u cest. Pro léčivé účely slouží nať a květ.
Sbíráme…
Od června do září sbíráme nať řebříčku a jeho květ. Ideálním měsícem je červenec. Nať řežeme 10 – 20 cm nad zemí a sušíme ji ve stínu nebo v sušičce do 35 °C. I květy sušíme velmi rychle, a ne na slunci, neboť obsahují silici.
Rostlina obsahuje
Řebříček má v sobě silice s azulenem, alkaloid, flavony, glykosidní hořčiny, třísloviny, furokumariny, achillein, modrou až zelenou silici s cineolem, tannin, inulin, pryskyřici, kyselinu achilleovou, kyselinu aconitovou, asparagin a antibiotické substance.
Léčivé účinky a užití řebříčku
Čaj uvolňuje křeče, podporuje krevní oběh, látkovou výměnu, hojení, posiluje nervovou soustavu, tiší kašel, působí protizánětlivě, čistí krev a zvyšuje její srážlivost. Můžeme ho použít při začínající chřipce, nachlazení, klimakteriu, nevolnosti, průjmu, plynatosti, rakovině dělohy a plic, při revma a kornatění tepen.
Příprava: 3 lžíce řezané natě přelijeme ½ litrem vařící vody a 15 minut louhujeme. Pijeme ho chladný, 1 šálek denně.
Kloktadlo z řebříčku využijeme při zápachu z úst a zánětů dásní.
Tinkturu použijeme při krvácení z nosu a dělohy, kašlání a močení krve, bolestech hlavy.
Příprava: láhev naplníme po hrdlo čerstvými květy řebříčku a zalijeme je 40 % samožitnou nebo jinou ovocnou pálenkou. Necháme stát čtrnáct dní na slunci nebo u kamen. Poté scedíme a slijeme do tmavých skleniček.
Koupel se používá při zánětu nervů, hnisavých ranách, kožních vyrážkách, výtoku, svrbění v pochvě.
Příprava: 100 g natě dáme na noc do studené vody a následující den zahřejeme k varu. Poté přilijeme do koupele.
Mast používáme proti hemeroidům.
Příprava: zahřejeme 90 g nesoleného másla nebo sádla a přidáme do něho 15 g čerstvých rozsekaných květů řebříčku a 15 g drobně nasekaných listů maliníku, to celé necháme vzkypět a odstavíme. Druhý den vše lehce zahřejeme, vylisujeme přes lněnou látku a uskladníme v chladničce.
Tip: Navštivte náš magazín o novinkách a zajímavostech.