První pomoc při úpalu a úžehu

Úžeh vzniká silným účinkem slunečních paprsků na lidské tělo, tepelný úpal čili přehřátí pak vzniká u lidí stojících nebo pochodujících v uzavřených řadách nebo při práci v přeplněných a špatně větraných místnostech, v dusném, v teplém prostředí.

Podstatou těchto poranění je neschopnost těla a krevního oběhu přizpůsobit se teplu. Tělo může udržovat teplotu okolo 36,7 °C. Nadbytečné teplo odstraňuje hlavně pocením. Vystoupí-li teplota zevního prostředí nad 35 °C a tělo se nemůže dostatečně odpařovat, vzniká přehřátí, jestliže současně působí sluneční paprsky na nepokrytou hlavu, vzniká úžeh.

Úžeh i přehřátí se projevuje nejdříve bolestmi a návaly krve do hlavy, hučením v uších, nevolností a pocitem tíže, závratí a žízní. Tyto příznaky upozorňují člověka na hrozící nebezpečí a nutí ho vyhledat stín, pít studené nápoje a dávat si studené obklady na čelo a na krk.

Působí-li slunce dále a člověk se nesnaží vyhledat pomoc, příznaky úžehu se stupňují – nastává vyčerpání, povrchní dýchání, zrychlený slabý tep. Postižený je citlivý na světlo, dělá se mu tma před očima, začne ho bolet břicho a objeví se průjmy. Ve velmi těžkých případech se dostaví křeče, zvracení, neklid a často až bezvědomí. Kůže je horká a zarudlá, zornice očí rozšířené. Tělesná teplota vystoupí až na 40 °C. Při přehřátí nastupují příznaky rychleji a často bez výraznějších předchozích obtíží upadá postižený rovnou do bezvědomí.

První pomoc

První pomoc je nutno poskytnout okamžitě. Postiženého uložíme do stínu nebo chladné místnosti, uvolníme mu šaty na krku a hrudníku, současně přikládáme studené obklady na hlavu, krk a hrudník. Pokud je postižený při vědomí, podáváme mu studené nápoje, nejlépe minerální vodu. Alkoholické nápoje nikdy nepodáváme. Při bezvědomí nebo zástavě dýchání provádíme umělé dýchání. Ve všech případech voláme ihned lékaře.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X