První pomoc při dopravní nehodě

Nejvíc nedostatků v organizaci první pomoci je u dopravních nehod. Náhlý, nečekaný úraz, často těžký, nebo postihující současně několik osob, překvapí a nezřídka vyústí do bezhlavého poskytování první pomoci bez zřetele na povinnost pomoci nejprve těžce raněným.

Zejména při dopravních úrazech je zapotřebí dokázat schopnost správně zorganizovat první pomoc. Menší dopravní nehody, které postihly 2-3 lidi, vyžadují též účelně vedenou pomoc s dostatečným přehledem, kterého ze zraněných je třeba přednostně ošetřit. Zachránce musí též umět posoudit, jaké prostředky první pomoci má k dispozici. Z tohoto hlediska je žádoucí, aby každé motorové vozidlo bylo vybaveno malou lékárničkou s vhodnými prostředky první pomocí, které lze okamžitě použít. Většina motorových vozidel má lékárničky, ale bez příslušného potřebného vybavení, což odporuje příslušné vyhlášce o povinném vybavení vozidel účinnými prostředky první pomoci.

Též se doporučuje, aby ve větších městech byly skříňkami první pomoci vybaveny obchody a úřady v těch ulicích, kde je největší nebezpečí dopravních úrazů. Ze stejných důvodů mají být vybaveny vhodnými prostředky první pomoci i všechny železniční stanice, zastávky i vlakové soupravy. Podle zákona je při dopravní nehodě povinen poskytnout první pomoc raněným řidič motorového vozidla, které úraz způsobilo, ať už jeho vinou, nebo ne. Ujet z místa nehody je projevem hrubého zanedbání povinné péče a snahy uniknout před odpovědností, což oboje svědčí o nízké morálce a je trestné. Kromě toho každý majitel řidičského průkazu má znát první pomoc

Při silničních nehodách se mnohdy stává, že se zachránce snaží dopravit raněného co nejrychleji do nemocnice, aniž zjistí, o jaký úraz jde a jaký je stav raněného. Mnohdy by bylo vhodnější začít s kříšením a těžce raněného by bylo možno zachránit už na místě nehody. Naopak sami můžeme způsobit smrt raněného se zástavou srdce a dýchání pokládáme-li za nejdůležitější jen rychlý odvoz, místo abychom zahájili kříšení. O těchto skutečnostech by měl být poučen každý uživatel silnic.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X