Dopřejte si zdravé zahřátí v podzimních dnech

Během podzimního období nás dostihnou chladné pochmurné dny plné deště. Právě během tohoto období se rádi zabalíme do chlupaté deky, hodíme si nohy nahoru na gauč a dopřejeme si horké zahřátí. Co vás však může zdravě zahřát během podzimních dnů? Máme pro vás několik tipů.

Koření

Využít můžete během podzimních dnů některých druhů koření, které má zahřívací účinky a zrychluje metabolismus. Takovýmto kořením je například chilli, zázvor, skořice, pepř či hřebíček. Působí v organismu jako jakési vnitřní zahřívače. Přidat je můžete do pokrmů i nápojů. I proto jsou tyto druhy koření přes podzimní a zimní období natolik oblíbené.

Dýňová polévka

Dopřávat byste si během podzimu měli pravidelně také polévky. Nejenže skvěle prohřejí, ale dodají do těla i řadu důležitých minerálních látek, popřípadě vitamínů. Není nad misku horké dýňové polévky, hráškové polévky či vývaru. Vývar je navíc skvělou prevencí nachlazení. Dopřejte si proto během podzimu také polévky.

Horké nápoje

Ideální volbou jsou samozřejmě horké nápoje, které budou pro vaše zdraví přínosné. Víte, co dobrého si během podzimu můžete dopřávat?

Zázvorový čaj

Podzimní i zimní klasikou je bezesporu zázvorový čaj. Zázvor je někdy nazýván jako přírodní všelék a proslavily ho především jeho protizánětlivé účinky, schopnost detoxikace a podpora správného zažívání. Je ideální prevencí chřipky a nachlazení, přináší úlevu při dýchacích potížích. Podporuje také krevní oběh a zdraví srdce. Zázvorový čaj je tak ideálním čajem pro prohřátí, zvláště když přidáte i skořici. Vyhnout byste se však měli citronu v zázvorovém čaji, který má spíše ochlazující efekt. Citron si dopřejte s vlažnou vodou, díky tomu se neztratí ani vitamíny.

Horké kakao

Nezapomínejte ani na domácí horké kakao. Kakao obsahuje řadu cenných látek, minerálů a vitamínů. Dokonce pomáhá při únavě, zvýšené horečce, anémii, dýchacích problémech atd. Nekupujte předem připravené kakaové směsi, které jsou slazené. Dopřejte si šálek domácího kakaa. Bude vám k tomu stačit mléko, kvalitní kakao a sladidlo, kterým může být i třtinový cukr či med.

Masala chai

Masala chai obsahuje vše, co na podzim potřebujete. Jedná se o čaj, který se připravuje se směsí koření a podává se s mlékem. Lahodný nápoj, který dokonale zahřeje. Masala chai se připravuje z černého čaje a se směsí koření. Svým původem je tento nápoj z Indie. Směs koření zpravidla obsahuje zázvor , kardamon, skořici, anýz, hřebíček, pomerančovou kůru apod. Přísady se mohou region od regionu lišit. Do směsi se tak přidává například chilli, růžové aroma, kmín, kurkuma, šafrán atd.

Horký mošt

Dokonalým podzimním nápojem je také horký mošt. Zakoupit si můžete již hotový jablečný mošt, který si jen přihřejete se skořicí a hřebíčkem nebo si můžete jakýsi horký mošt připravit domácí. Stačí pokrájená jablka povařit s vodou a sladidlem, přidat skořici, hřebíček a máte na světě horký kompot, který můžete podávat i jako mošt.

Zdroj: https://www.flickr.com/photos/amlamster/6387142769

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X