Průjem patří k běžným projevům nevolnosti, stejně tak zvracení. Jde o přirozenou reakci organismu, která ve většině případů není nebezpečná. Jak najít co nejrychleji úlevu při zažívacích potížích?
Zjistěte příčinu
Průjem a zvracení se nevyhýbá žádné věkové kategorii. Týká se dospělých, seniorů i dětí včetně kojenců. Základem je snaha zjistit příčinu. Zdravotní komplikace může způsobit špatné jídlo, těhotenství, přetížení organismu, nervozita nebo u dětí nadměrný příjem čisté vody, reakce na nevyzkoušené suroviny nebo dlouhodobý pláč.
Na jedné straně se průjmy a zvracení řadí mezi problémy, které poměrně snadno člověk překoná v domácím prostředí s pomocí základních medikamentů a přírodních produktů, na straně druhé je třeba mít stav neustále pod dohledem, aby nedošlo k rychlému zhoršení a negativním dopadům na lidský organismus.
Věděli jste, že dlouhodobé trávicí potíže mohou být způsobeny také alergií na mléko? Projděte si nejčastější příznaky intolerance laktózy a přejděte na bezmléčnou stravu včas.
Průjem u malých dětí
Trávicí systém nejmenších dětí je nesmírně citlivý a velice rychle reaguje na každou změnu. Po narození připomínají střeva spíš nitky a průjem, který trvá několik dní, je pro kojence zatěžkávací zkouškou. Proto je třeba dbát na správný jídelníček, aby se potíže ještě nezhoršovaly.
Může se zdát, že dítě příjem jídla a tekutin dráždí. Svým způsobem je to pravda, ale několikahodinové hladovění je pro jeho organismus mnohem horší. Rodiče se pravděpodobně setkají s odmítáním a křikem, to by je ale nemělo odradit. Snažte se do nemocného dostat alespoň minimální množství živin v delších časových intervalech- pár lžiček zeleninového vývaru (bez tuku) nebo sladké šťávy.
Zažívací potíže u kojenců
Zvláště ohrožení jsou v tomto případě ti nejmenší z nás. U průjmu i zvracení hrozí vysoké riziko dehydratace. Ta může mít u kojenců fatální následky. Dítě potřebuje příjem stravy, na který je zvyklé. Musí být kojeno, pokud je stále na mateřském mléku. Musí dostat umělou výživu, pokud není kojeno.
Zdravotní potíže kojence vyčerpávají a musí energii z jídla dostat zpátky do těla. V opačném případě se přidávají komplikace v podobě malátnosti a mdlob, bolestí hlavy a křečí, vpadlé fontanely a zapadlých očí. To vše značně komplikuje následnou léčbu.
Zakázané potraviny při průjmu a zvracení
Pokud chcete postiženému co nejdříve ulevit, měli byste se vyhnout konzumaci některých jídel a nápojů, které mohou trávicí trakt ještě více podráždit.
Tabu jsou mastná jídla, slazené a sycené nápoje, džusy a ovocné šťávy. Výjimkou je cola, která může mít příznivý účinek na zklidnění žaludku. Větším dětem a dospělým ji můžete opatrně podávat po lžičkách, samozřejmě pokud ji nezačnou opět zvracet.
Dopřejte nemocnému klid
Absolutním základem při průjmech a zvracení je klid na lůžku. Organismus je přetížený a těžce zkoušený. Statická poloha vleže, nerušit vnějšími podněty.
Dbejte na zvýšený příjem tekutin – voda nebo černý čaj (může být se špetkou soli) – a běžná strava. Pokud už není kojenec jen na mléčné výživě, můžete mu podat trochu rozvařené rýže s mrkví. Není-li ale jeho průjem dramatický, bohatě postačí režim, který měl nastavený před potížemi.
Víte, kolik byste měli za den vypít vy nebo vaše děti? Podívejte se na přehlednou tabulku a zjistěte, kolik tekutin byste měli vypít každý den na základě vaší hmotnosti.
Průjem či zvracení mohou zejména u malých dětí působit na rodiče dramaticky, ve většině případů však není na místě se obávat. Dopřejte postiženému klid a připravte si pevné nervy. V případě obav nebo nejasností kontaktujte lékaře. Malým dětem se zpravidla nepodávají léky na zastavení průjmu. To je v kompetencích lékaře po důkladném vyšetření pacienta.
Zdroj: nhs.uk